سه شنبه 11 بهمن 1401
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 353 تاریخ انتشار: 1395-01-20 تعداد بازدید: 3025 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

صفای دل


سخن نخست

                                                               صفای دل

در واپسین روزهای سال جاری و درآستانه سال نو خورشیدی قرارداریم ، و براساس یک سنت دیرین وپایدار، خانواده ها به خانه تکانی و خرید شب عید مشغولند، تا با سلامتی و تندرستی و پاکیزگی به استقبال عید نوروز بروند.

در میان ما و بین همسایه ها و هم محله ای های مان کسانی هستند که به نان شب هم محتاج هستند و دریغ دارند دست گدایی به سوی دیگران دراز کنند. برخی بیمارند، برخی فرزندان معلول دارند، برخی در خانه سالمندان ایام را به تنهایی سپری می کنند و نیاز به محبت دارند. اگر دقت کنیم، همه نوع نیازمند در جامعه داریم  که همه ما مسئولیم و باید به نیازهای روحی و مادی آنان در حد و توان مان رسیدگی کنیم. اگر برخی دارایی ندارند، اما مناعت طبع بالایی دارند و نمی توانند از نداشتن و نداری های خودشان بگویند، آنها باید دریابیم.

خانه تکانی های شب عید می تواند برای ما انسانها بسیار آموزنده و پندآموز باشد. یعنی همانگونه که به ظاهرمان توجه می کنیم  وبا خانه تکانی و تمیز کردن وسایل زندگی و پوشیدن کفش و لباس نو خود را می آراییم. بیاییم به خانه تکانی دلهایمان نیز توجه کنیم ، که این می تواند بسیار عمیق و مهم تر از آرایش ظاهری ما باشد، چرا که اگر درون دل با صفا باشد، بیش از ظاهر زیبای ناسالم ارزشمند است .

 همانگونه که در ابتدای سال نو با حضور در امامزادگان و مکانهای متبرک  و مزار شهدا با خود عهد می بندیم که سالی بهتر از گذشته در پیش داشته باشیم ، انشاءالله بتوانیم با صیقل دادن دل برای سالی پربارتر از امسال، خودمان را مهیا نمائیم  و سعی کنیم تا  ناراستی ها و پلیدی ها  و تمام صفت های نکوهیده را از خود دور کنیم. بهار فصل دگرگونی و احیاء طبیعت است و این شاهکار خداوندی می تواند راه و رسمی برای ما انسنها باشد که خودمان را متحول نمائیم.

وقتی بهار طبیعت، نو می شود و درختان شکوفه می دهند، و وقتی خانه ها نو و انسان ها جامه نو بر تن می کنند. چرا ما دلهای خودمان را به خدا نسپاریم، که همگان سخت به آن نیازمندیم.

حضرت امام سجاد (ع) آنگاه که به ماه نو نگاه می کرد و می فرمود: پاک ومنزه است او. چه شگفت انگیز است، آنچه در امر تو تدبیر نمود و چقدر لطیف است آن صنعتی که درباره کار تو انجام داد، تو را کلید ماهی نو برای کاری نو قرار داد. پس از خدایی که پروردگار من و پروردگار تو، آفریننده من و تو و تقدیرکننده من و تو، و صورتگر من و تو است، درخواست می کنم که بر محمد و خاندانش فرستد  و تو را ماه بابرکتی قرار دهد که گذشت روزها از بینش نبرد و طهارتی که گناهان آن را آلوده نکند. ماه ایمنی از آفتها و سلامتی از بدی ها، ماه سعادتمندی بی تیره بختی، و برکتی بی گرفتاری با آن و آسانی نیامیخته با دشواری و خیر ناآلوده باشد، ماه ایمنی و ایمان و نعمت و احسان و سلامت و اسلام.

خداوندا، بر محمد و خاندانش درود فرست و ما را از خشنودترین کسانی که ماه بر او طلوع کرده و پاک ترین کسانی که به سوی آن نگریسته اند و نیک بخت ترین کسانی که تو را در آن ماه بندگی نموده اند قرار ده و ما را در آن برای توبه توفیق ده و ما را در آن از گناه حفظ کن و ما را در آن از انجام دادن نافرمانی ات نگهدار. و در آن ماه شکر نعمت را به ما الهام کن و در آن پوشش های عافیت را به ما بپوشان و با کامل کردن طاعتت در آن، نعمت را بر ما تمام گردان. بدرستی که تو بسیار نعمت دهنده و ستوده ای.

بیاییم در آستانه سال نو دلهایمان را از کدورت ها، زشتی ها، پلشتی ها، ناپاکی ها، دروغگویی ها و تهمت زدن ها و سایر صفات رذیله پاک کرده و آنها را از دلهایمان بیرون کنیم. تا هوای دلهایمان برای سال جدید تازه و صیقل داده شود.

دلهای شکسته را دریابیم،  اگر فقیری دردمند است و نیاز به کمک دارد، او را یاری دهیم. بدی را برکنیم و خوبی ها را جایگزین آن کنیم. همانگونه که در داخل خانه برای تنوع دکوراسیون را تغییر می دهیم . برای زندگی در سال جدید نیز باید تفکر نو و برنامه مدونی داشته باشیم تا بتوانیم با اجرای آن کارنامه درخشانی را برای خود و جامعه رقم بزنیم.

در پناه بردن به خداوند سبحان، سعادت بزرگی نهفته است که اکثر ما از آن غافل هستیم. حضرت امام سجاد (ع) در پناه جستن به خداوند از ناخوشایند ها و اخلاق بد و کردارهای ناپسند در صحیفه سجادیه می فرمایند:

خداوندا، به تو پناه می برم از برانگیخته شدن حرص و شدت خشم و چیرگی حسد و سستی شکیبایی و کاستی قناعت و بدخلقی و زیاده روی شهوت و غلبه عصبیت و پیروی  هوا و هوس و مخالفت رستگاری و خواب غفلت و انجام دادن کار با مشقت و برتری دادن باطل بر حق و پافشاری بر گناه و کوچک شمردن نافرمانی و بزرگ شمردن طاعت و بندگی و فخرفروِشی ثروتمندان و تحقیر کردن تهی دستان و بدرفتاری با زیردستان وناسپاسی از کسی که به ما نیکی کرده، یا اینکه ستمگری را کمک کنیم یا اینکه ستم دیده ای را خوار گردانیم یا آنچه حق ما نیست بخواهیم یا بدون داشتن آگاهی سخن بگوییم. و پناه می برم به تو از اینکه قصد خیانت به کسی داشته باشیم و در کارهایمان خودپسند باشیم و آرزوهایمان را دراز کنیم. و پناه می بریم به تو از نیت بد و ناچیز شمردن گناه کوچک و اینکه شیطان بر ما دست یابد یا زمانه ما را دچار سختی نماید یا پادشاه به ما ستم کند. و پناه می بریم بر تو از انجام اسراف و از نیافتن روزی کافی. و پناه می بریم به او از سرزنش دشمنان و از نیازمندی به همنوعان و از زندگی در سختی و از مرگ ناگهانی. و پناه می بریم به تو از حسرت بزرگ و بزرگترین مصیبت و بدترین تیره بختی و بدی سرنوشت و بی بهرگی از پاداش و فرود آمدن کیفر. خداوندا بر محمد وخاندانش درود فرست و مرا و همه مردان و زنان با ایمان را به رحمتت از آنچه گفته شد پناه ده. ای مهربان ترین مهربانان.

بیاییم یاد خدا را در دل ها جاری نماییم که فقط با یاد و ذکر خدا دلها آرام می گیرد. دل هدفی است که می تواند خوبی ها و بدی ها در آن جای بگیرند. اگر در دل، شیطان فرود آید آن را به خواهش ها و تمایلات نفسانی دعوت می کند. شیطان گاهی ممکن است به صورت یک حبه قند درآید و با خوردن آن همراه چای تبدیل شود به منِ شیطانی در هر انسان. ممکن است در دل فرشته ای نازل شود و او را از تمایلات نفسانی بازدارد. و اگرشیطانی او را به کار بد کشانید، شیطان دیگری او را به کار دیگری بکشاند. و اگر فرشته ای او را به کار خیری بکشاند، فرشته دیگری او را به کار خیر دیگر بکشاند. پس شیطان هیچگاه بیکار نیست، گاه میان دو شیطان، گاه میان یک فرشته و یک شیطان.

پیامبر اکرم (ص)، برای دل مثالهایی زده است و فرموده است: قلب مانند گنجشک است و هرساعتی جابجا می شود و فرمودند: قلب در زیر و رو شدن مانند دیگی است که همه جای آن می جوشد؛ قلب مانند یک پر مرغ در سرزمین هموار است که بادها آن را زیر و رو می کنند.

این دگرگونیها امر شگفتی از امور الهی است و از شگفتی های کار الهی در زیر و رو شدن دل فقط افرادی آگاه می شوند که مراقب دلهای خویش هستند و به حالات خودشان با خدا توجه خاص دارند.

اگر دل به تقوا آباد و به ریاضت تزکیه شده و از آلودگیهای اخلاقی پاک شده باشد در کار خیر وارد می شود و بر چنین قلبی که نور خدا بتابد هیچ چیز پنهانی پنهان نمی ماند و هیچ حیله شیطانی پیرامون آن نمی چرخد و به سخن شیطان توجه نمی کند.

صفات نجات دهنده دل شامل: شُکر، صبر، بیم و امید، تهیدستی و بی میلی به دنیا و محبت و رضایت و شوق و توکّل و اندیشیدن و محاسبه و مراقبت و دیگر صفات نجات دهنده؛ و آن دلی است که خدا به آن توجه می فرماید و آن دل آرامش یافته است که الا بذکرالله تطمئن القلوب، و یا ایتهاالنفس المطمئنه.

مبادا از آن دلی سرشار شویم که پر از خواهشهای نفسانی که به پلیدیها و اخلاق نکوهیده آلوده است و درهای ورود شیطان در آن باز، و درهای ورود فرشتگان بسته است.

چاره دفع شیطان، بستن راههای ورود شیطان و پاک کردن دل از صفات زشت و نکوهیده است. نخستین قدم ترک گناهان است تا با تصفیه دل و تطهیر باطن درون مان را از سیاهی ها بزداییم. در آن صورت خواهیم دید که بارقه های رحمانی حضرت حق، وجودمان را نورباران خواهد کرد و گره های کور زندگی یکی پس از دیگری به راحتی گشوده خواهدشد. زیرا کسی که می خواهد در راه تقوا و درستی گام بردارد مهم ترین مرحله آن ترک گناهان است که تقواست و مقربان درگاه خداوند منان به چیزی بالاتر و بهتر از آن تقرب نجسته اند.

درپایان سال یکبار دیگر بیائیم به اعمال یکساله خودمان  بیاندیشیم که چه کارهایی انجام داده ایم که رضایت خدا در آن بوده است. لذا سعی کنیم تا آن را در سال جدید هم ادامه دهیم.

صمد صالح طبری   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)