دوشنبه 11 مرداد 1400
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 346 تاریخ انتشار: 1395-01-05 تعداد بازدید: 1928 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

بابل سبزه دیار (بخش پانزدهم)


بابل سبزه دیار

نوشته صمد صالح طبری

بخش پانزدهم

خاطرات افضل الملک

غلامحسین افضل الملک در سفرنامه مازندران که در سال 1331 ق آن را نگاشته است وصف حالی دارد از مشاهده های خود از بارفروش که مربوط به زمان احمدشاه قاجاراست؛

شهری دیدم خوش وضع و خوش طرز، کوچه های وسیع، معبرهای پرعرض که اگر از دو طرف کالسکه ها به هم برسند تصادم به هم وارد نیاورند. تمام کوچه ها سنگ فرش محکم، بسیار ظریف با سنگهای کوچک به طوری اراضی را به نظافت و ظرافت فرش کرده اند که در تهران هم به این خوبی نتوانسته اند سنگ فرش کنند.

برخلاف ساری دیوار کوچه ها غالباً از آجر و درب خانه ها عالی و سکوهای بزرگ و قشنگ دیده شد. به این تمیزی و ظرافتی، جز ارومیه شهری در ایران دیده نشده است. بنا، بنای قدیم نیست که دیوار کج و جاده ها غیرمستقیم باشد. بنای شهر مستحدث است. نود سال قبل عهد سلطنت خاقان مغفور فتحعلی شاه طاب ثراه، اینجا که به بارفروش ده مشهور بوده است، شهر شده است. لهذا آن را به طریقه خوب و سلیقه مرغوب ساخته اند و قبله آن برخلاف ساری راست است.

وی سپس آورده است:

غروب وارد منزل بیرونی جناب مستطاب آقا شیخ غلامعلی شریعتمدار سلمه الله ابن عباس وارد شدم. شلوار و عبایم قدری از ترشح پای اسب در راه گل آلود بود. مشارالیه را در حال طمأنینه و وقار در اتاق نشسته دیدم که جمعی از محترمین در محضر ایشان نشسته و نوکرها مشغول خدمت بودند. دوشنبه هشتم و سه شنبه نهم جمادی الاخر 1332 ق در بارفروش توقف داشتم. در خانه جناب مستطاب آقا شیخ غلامعلی شریعتمدار سلمه الله مهمان بودم ، نهایت پذیرایی را به عمل آوردند . بعضی محترمین به دیدن من آمدند یک دوبار در شهر و بازار به گردش رفتم.

شهر بارفروش در نهایت خوبی ساخته شده است. کوچه های وسیع بسیار تمیز، همه را با سنگ های ریزه در کمال استحکام و ظرافت سنگ فرش کرده اند. درب خانه ها غالباً تمیز و دیوارها از آجر بالا رفته است.

خانه های مرغوب ساخته اند.در بازار همه چیز فراوان، بازارها و خانه ها در کمال نظافت و ظرافت است. تجّار بسیار معتبر دارد. ارامنه و یهود، تجارت و کسب و عایداتشان خوب است.

سابقاً اینجا ده بوده و در جزء جمع دفتری بارفروش ده نام اینجا بوده است. در عهد خاقان مغفور فتحعلی شاه قاجار آنجا را بنای شهر گذاشته اند، و معابر صحیحه در آن قرار داده اند. تقریباً نود سال است که اینجا را ساخته اند. پارچه های کتان علفی در این شهر نیکو می بافند. آب خوراکی اینجا بد است غالباً آب چاه می خورند و قدری گواراست . هوای اینجا به شدت گرم و از ساری و آمل گرمتر است. اما مثل ساری اختلاف ندارد، سالم است و به دریا نزدیک است.

در این شهر علما بسیارند، بزرگترین ایشان که در مازندران و ایران نفوذ و رسوخ تمام دارد، آقا شیخ محمدحسن معروف به شیخ کبیر است که پدرشان ملاصفرعلی بوده و در عداد علمای بارفروش محسوب می شدند. نودسال دارد و چشمشان نابینا شده، صبح ها از اندرون بیرون آمده ، طلاب دور ایشان جمع شده فقه خارج درس می دهند. چون چشمشان نابینا شده احکام شرعیه از ایشان صادر نمی شود. درستکار و حق گذار هستند. جناب مستطاب آقا شیخ غلامعلی شریعتمدار برادرزاده ایشان هستند که رتق و فتق امور و حل و عقد جمهور این شهر با ایشان است.   (ادامه دارد)   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)