دوشنبه 11 مرداد 1400
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 305 تاریخ انتشار: 1394-12-09 تعداد بازدید: 1374 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

اهمیت حضوروانتخاب اصلح


                                                    اهمیت حضور و انتخاب اصلح

7 اسفند ماه امسال دو انتخابات مهم مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در سطح کشور برگزار خواهد شد. برگزاری این انتخابات همچون سایر انتخابات  در نظام جمهوری اسلامی حائز اهمیت است، و هر قدر این انتخابات با شور و اقبال بیشتری مواجه گردد پشتوانه مستحکمی برای تقویت نظام جمهوری اسلامی محسوب می شود.

درباره جایگاه انتخابات و اهمیت آن در نظام جمهوری اسلامی، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری سخنان بسیار مهمی بیان کردند که این رهنمون های سازنده  نیاز به توضیح و تفسیر ندارد.

امام خمینی (ره)، راز دوام، استحکام و بقای نهضت اسلامی مردم ایران را همواره در گروی حضور گسترده و فعال مردم در عرصه انتخابات دانسته و درباره اهمیت و نقش تعیین کننده آن فرمودند:

گمان نمی کنم که نقش و اهمیت انتخابات بر کسی پوشیده باشد. بحمدالله هر چه از عمر با برکت انقلاب شکوهمند اسلامی ما می گذرد، مردم مسلمان و متعهد کشورمان به اهمیت حضور و نقش تعیین کننده خود در تمامی صحنه های انقلاب آشناتر می شوند و راز دوام و بقاء و استحکام قیام الهی خود را بهتر کشف می نمایند.

امام خمینی(ره) در پیام دیگری، انتخابات نظام جمهوری اسلامی ایران را قیام و خیزش در برابر دشمنان و آنان که کینه دیرینه از اسلام دارند تعبیر، و صحنه انتخابات را به امتحان الهی تشبیه کردند و فرمودند:

ملت شهیدپرور ایران بدانند این روزها روز امتحان الهی است. روز پرخاش علیه کسانی است که با اسلام کینه دیرینه دارند روز انتقام از کفر و نفاق است، روز فداکاری است. امروز روز عاشورای حسینی است، امروز ایران کربلاست، حسینیان آماده باشید، نهراسید که نمی هراسید، کمربندهاتان را محکم کنید.

مقام معظم رهبری نیز انتخابات را عامل بسیار مهم و تعیین کننده در سرنوشت انقلاب اسلامی تعبیر کرده و هرگونه ضعف و یا غفلت در این مهم را مایه خسران نظام اسلامی می دانند؛

کوچکترین غفلت در انتخابات مسیر عمومی انقلاب، خسارات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. لذا باید آنچه که اسلام و انقلاب را در کشور رشد می دهد حفظ و تقویت گردد. همه باید سعی کنند که انتخابات به بهترین و پرشورترین وجه و با شرکت گسترده مردم برگزار شود و مطمئن هستیم که مردم با اهتمام نسبت به مسئولیت الهی خود در سطحی بسیار وسیع و مطلوب در انتخابات شرکت خواهند کرد و انتخابات مایه افتخار و سربلندی نظام اسلامی خواهد شد. آحاد ملت عظیم الشأن ایران اسلامی بخوبی آگاهند که حضور آنان با روحیه ایمانی در صحنه های اساسی و حیاتی کشور، اسلام، انقلاب، عزت، شرف و آبروی ملت ما را در دنیا حفظ کرده است.  و ادامه حضور جدی و فداکارانه مردم در صحنه های گوناگون همراه با ایمان روشن بینانه آنان، هر دشمن بدخواهی را در صدمه زدن به تداوم انقلاب اسلامی، حرکت مردم و سازندگی کشور ناکام خواهد گذاشت.

امام خمینی(ره) همواره  بر ضرورت اهمیت شرکت گسترده مردم در انتخابات به عنوان تکلیف شرعی تأکید می فرمودند؛

از جمله اموری که اجانب به آن دامن می زنند، همین مسئله انتخابات است. هر انتخاباتی که در ایران می شود، اینها می گویند مردم این دفعه نمی آیند، مردم سست و خسته شده اند. و شما دیدید که در انتخابات گذشته، از انتخابات اصل نظام جمهوری اسلامی گرفته تا مجلس خبرگان برای قانون اساسی، مجلس و رؤسای جمهور، مردم هر دفعه بهتر از دفعه قبل شرکت کردند. الان هم عده ای در خارج نشسته اند و تبلیغ می کنند که این دفعه دیگر مردم خسته شده اند و شور سابق را ندارند و از این قبیل حرفها. اینها اکثراً عقده هایی در دل دارند و روی همین عقده هاست که این صحبتها را می کنند. اگر عقده های درونی آنها حل می شد، چنین صحبت هایی را نمی کردند. همین منافقین و دیگران که مردم آنها را از ایران بیرونشان کرده اند در خارج نشسته اند و می گویند مردم با ما هستند. شما ائمه جمعه موظفید برای جلوگیری از شیطنت هایی که اینها می کنند و می گویند مردم اعراض کرده اند و در انتخابات شرکت نمی کنند، مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کنید و مردم نیز ثابت کنند که اعراض نکرده اند و با شرکت در انتخابات ثابت کنند که از اسلام روی گردان نیستند. این تکلیف آقایان است که راجع به مسائل اسلامی که پیش می آید چه وکیل بخواهید تعیین کنید و چه رئیس جمهوری بخواهید تعیین کنید، باید در صحنه باشید، عذری ندارید که بروید و کنار بنشینید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند؛ کسانی که نظام را هم قبول ندارند باید در انتخابات شرکت کنند. رئیس جمهور نیز در جمع استانداران و فرمانداران کشور فرمودند؛ همه باید تلاش کنند نظر مقام معظم رهبری مبنی برحضور پرشور تمامی ملت در انتخابات عملی شود.

علاوه براهمیت حضور آحاد مردم در انتخابات ، معیارهای تشخیص نامزدهای اصلح نیز مهم است، تا کسانی که به مجلس راه می یابند بتوانند امانتدار مردم باشند و از حقوق مردم و نظام دفاع کند و کشور را به بیگانگان نفروشند.

آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه چنین بیان کردند:

هر کس که به این نظام معتقد و پایبند است، مى‌تواند وارد میدان انتخابات شود؛ کسانى که این نظام و قانون اساسى را قبول ندارند، آمدنشان به مجلس خطاست و خودشان هم بایستى بدانند که از نظر این ملت آمدن آن‌ها به مجلس خطاست. معلوم است کسانى که این قانون اساسى و این ملت و کار‌ها و شعار‌ها و راه و اهدافش را قبول ندارند، نباید به مجلس بیایند؛ اما آن کسانى که نظام، اسلام، قانون اساسى و امام را قبول دارند، باید به میدان رقابت بیایند؛ منتها رقابت سالم و نه رقابت لجوجانه و عنادآمیز. این جناح‌ها و خطوط و احزاب هم از نظر بنده اعتبارى ندارند؛ بعضى خودشان که کشمکش مى‌کنند هیچ، سعى مى‌کنند که رهبرى و دستگاه‌هاى نظام را هم وانمود کنند که در دعواهاى جناحى و خطّىِ این‌ها واردند! این مطلب درست نیست. بنده حزب و شخصیت نمى‌شناسم؛ بنده این را مى‌شناسم که کسى که مى‌آید به مجلس، باید با تقوا باشد. اوّلین شرط تقواست: «انّ اکرمکم عنداللَّه اتقاکم». دیگر این‌که باید طرفدار محرومین باشد؛ بداند که در کشور محرومیت هست و سعى و همّت او باشد که رفع محرومیت کند. باید ضدّ فساد هم باشد و با فساد مالى و اقتصادى به‌شدّت و به‌جد، از بُن‌دندان و نه به لفظ، مخالف باشد، تا با فساد مبارزه کند. البته توانمند، با اخلاص و عالِم هم باشد. صلاحیت بر اساس این مسائل است.

در حالیکه اسامی نهایی نامزدهای انتخابات به صورت رسمی توسط شورای نگهبان اعلام نشده است، این روزها در هرمجلس و محفلی سخن از نامزدهای انتخابات است و هرکس سعی دارد تا نامزد های مورد علاقه و وثوقش را به جامعه معرفی نماید تا بتواند در فرصت حدود یک ماه باقی مانده به انتخابات زمینه های شناخت بیشتر آنان را فراهم آورند.

 انتخابات مجلس خبرگان اگرچه نسبت به انتخابات مجلس شورای اسلامی شاید از رقابت کمتری برخوردار باشد، اما به دلیل نقشی که در تعیین رهبری نظام اسلامی دارد از اهمیت بسیار والایی برخوردار است و باید در رای دادن به نامزدهای اصلح دقت کرد.

اما عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی بخاطر شهرستانی بودن و تعدد حضور نامزدهای بومی  در عرصه انتخابات  و رقابتهای سنگین بین آنها، از هیجان بیشتری برخوردار است و مردم به همان نسبت باید اهتمام بیشتری داشته باشند تا با شناخت کامل تری از چهره ها در روز انتخابات آرای خودشان را به صندوق های رای بریزند و بدانند که  همه در برابر آرایی که به نماینده ها می دهند مسئول هستند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم قم در 19 دی ماه در باره اهمیت انتخاب فرمودند: خب مجلس خیلی مهم است؛ هم از لحاظ قوانین، هم از لحاظ ریل‌گذاری برای حرکت دولتها، این ریل را مجلس میگذارد تا این قطار حرکت کند و به سمت هدفها برود. هم در مسائل بین‌المللی. ملاحظه می کنید که بحمدالله مجلس کنونی ما، در مسائل بین‌المللی، مواضع خیلی خوبی می گیرد؛ این خیلی برای کشور مغتنم است. این کجا، و اینکه یک مجلس شورائی ما تشکیل بدهیم که در مقابل دشمنان بین‌المللی و جبهه‌ متّحد دشمنان، حرف آنها را بزند کجا؛ اینها خیلی با هم فرق میکند. این کجا که مجلسی داشته باشیم که چه در قضیّه‌ هسته‌ای و چه در قضایای گوناگون دیگر، حرف دشمن را تکرار بکند؛ یا اینکه نه، مجلسی مستقل، آزاد و شجاع باشد؛ همان‌جوری که مردم شعار میدهند، داخل مجلس شعار بدهند؛ همان‌جوری که مردم میخواهند، در داخل مجلس موضع‌گیری کنند؛ این خیلی مهم است. مجلس شورای اسلامی، بنابراین، هم برای مسائل داخلی کشور، هم برای اعتبار جهانی و بین‌المللی کشور، خیلی دارای اهمّیّت است و یکایک افراد نماینده دخیلند.

مجلس خبرگان هم خیلی مهم است. مجلس خبرگان، بظاهر اگر به چشم ظاهری نگاه کنیم هر سالی دو مرتبه می‌آیند دور هم جمع میشوند، می‌نشینند بحثهای سیاسی و غیرسیاسی می کنند و بعد هم متفرّق میشوند؛ نباید به این چشم نگاه کرد به مجلس خبرگان. مجلس خبرگان بنا است که رهبر انتخاب کنند؛ این‌ شوخی است؟ آن روزی که رهبر فعلی در دنیا نباشد یا رهبر نباشد، باید اینها رهبر انتخاب بکنند. چه کسی را انتخاب خواهند کرد؟ آیا کسی را انتخاب خواهند کرد که در مقابل هجمه‌ دشمن بِایستد، به خدا توکّل کند، شجاعت نشان بدهد، راه امام را ادامه بدهد؟ آیا چنین کسی را انتخاب میکنند یا کسی را انتخاب می کنند که جور دیگری است؟ این خیلی مهم است. کسی را شما میخواهید برای مجلس خبرگان انتخاب بکنید که در واقع، او رهبر را انتخاب خواهد کرد که کلید حرکت انقلاب در دست او است؛ این خیلی اهمّیّت دارد، این کار کوچکی نیست. لذا باید تحقیق کرد، باید اعتماد پیدا کرد. پس بنابراین، اصل انتخابات و شرکت در انتخابات به‌عنوان یک اصل، یک مسئله است، مسئله‌ انتخاب اصلح یا صالح هم یک مسئله است که این هم باید مورد توجّه قرار بگیرد.   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)