دوشنبه 11 مرداد 1400
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 155 تاریخ انتشار: 1392-11-19 تعداد بازدید: 3603 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

بابل در دوران شکوهمند انقلاب اسلامی ایران


نقش رسانه ها در ایجاد همبستگی ملی در زمان پیروزی انقلاب:

بابل در دوران شکوهمند انقلاب اسلامی ایران

نوشته : صمد صالح طبری 

 

انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام راحل در 22 بهمن سال 1357 به پیروزی رسید و کاخ استبداد شاهان را در ایران اسلامی در هم شکست . انقلابی خدایی بود که با ندای بر حق امام خمینی ( ره ) از 15 خرداد  1342 آغاز شد و با روشن گری های ایشان ، امت بیدار شد و با شرکت در تظاهرات و اعتصابات سراسری پایه های نظام را سست و سست تر کرد تا سرانجام در 22 بهمن 57 به پیروزی رسید .

22 بهمن روز پیروزی جنود الهی بود که رژیم منحوس و وابسته پهلوی را که نقش ژاندارم خاورمیانه رابرای استکبار جهانی ایفا می کرد نابود نمود،  و نظام جمهوری اسلامی را جایگزین آن کرد .

در چنین روزهایی جای جای ایران اسلامی شاهد صحنه های پر شور حمایت های مردم و تظاهرات میلیونی علیه رژیم خائن پهلوی بود . و هر فرد به سهم خود سعی می کرد تا در این همایش بزرگ ملی مشارکت فعال داشته باشد .

انقلاب اسلامی ایران مدیون ثمره خون پاک و مطهر شهدای گلگون کفنی است که با نثار خون های سرخ شان نهال انقلاب را بارور کردند . یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد . 

بابل نیز از جمله شهرستانهای انقلابی بود که نقش بارزی در مبارزات علیه رژیم طاغوت و استقرار نظام اسلامی داشته است .

این شهرستان با پیشینه مذهبی و روحیه انقلابی همواره در جریان این مبارزات پیشگام بوده است . و در مراسم عزاداری و دسته روی هیات های عزادار ، نیروهای مومن و انقلابی با پخش اطلاعیه های امام خمینی بین مردم و روشن گری از وضعیت ضد مذهبی حاکم در جامعه آنان را به قیام علیه نظام تشویق و تهیج می کردند .

نخستین تظاهراتی که در چهار راه شهدای بابل رخ داد مربوط به روز هفتم فروردین 1357 بود . که طی آن روزنامه اطلاعات در روز چهارشنبه 9/1/2537 شاهنشاهی  (1357 شمسی ) با تیتر درشت در صفحه اول نوشت : ( نقاب داران در بابل دست به آشوب زدند) در این خبر آمده بود : در بابل نقابداران به حزب رستاخیز حمله کردند .

در ساعت 22 روز هفتم فروردین 2537 شاهنشاهی ( 1357 شمسی ) حدود پنجاه نفر که صورت های خود را با نقاب پوشانده بودند ، در شهر  به حرکت در آمدند و در خیابان فرح بابل ( شهید آیت اله سعیدی فعلی ) ، ضمن پخش اعلامیه  مضره ،چند جام از شیشه های شعب بانکهای بازرگانی ( تجارت فعلی )( بي سرتكيه) و صادرات (شهدا) ، شیشه سر در ساختمان حزب رستاخیز ملت ایران (پاساژ قهارقلي خان فعلي) را شکستند .

در حقیقت این حرکت ، نخستین جرقه ای بود که علنی شد و عده ای از جوانان مذهبی شهر،  برای جلب توجه قاطبه مردم بابل پس از حوادث دی ماه سال  56 شهرستان قم در اعتراض به مقاله توهین آمیز با نام مستعار احمد رشیدی مطلق ، که در روزنامه اطلاعات روز شنبه 17/10/56 علیه حضرت امام خمينی ( ره ) بود ، که در این شهرستان و استان مازندران صورت گرفت .

در این حرکت خود جوش یکی از جوانان شرکت کننده در تظاهرات به نگارنده گفت : تعدادی از جوانان مذهبی با تجمع در مسجد محله( بی سرتکیه ) تظاهرات خودشان را سامان دادند . تظاهر کنندگان با پاکت های بزرگ ،(که در آن ایام برای میوه و قند و شکر استفاده می شد)  صورتهاي خود را پوشانده بودند و فقط دو سوراخ در مقابل چشم ها ایجاد کرده بودند تا شناسایی نشوند . این عده پس از حرکت از مسجد مذکور به طرف ساختمان حزب رستاخیز واقع  در طبقه فوقانی کتابفروشی علمی ( پاساژ قهار قلی خان فعلی ) در چهار راه شهدا عزیمت کردند. این عده  در حالی که یا علی ، یا علی،  می گفتند پایه های طاق نصرت ورودی حزب رستاخیز را که در پیاده روی مقابل حزب شامل تیرهلای چوبی در داخل بشکه های فلزی قرار داشتند از جای کنده و آن را واژگون کرده و به طرف چهار راه شهدا متواری شدند .

به گزارش روزنامه اطلاعات ،(  اخلال گران که به سوی بازار بابل ( چهار سوق )  در حرکت بودند به وسیله مأموران شهرباني متفرق ، وشش تن ازآنان نيز بازداشت شدند).

حرکت های انقلابی مردم،  به ویژه جوانان انقلابی در ماه های محرم و رمضان با پخش اعلامیه های امام خمینی ( ره ) و شعار نویسی های دیواری در کوچه پس کوچه ها ، حمله به بانک ها و اعتصابات ،  تظاهرات شدت یافت و موجب گرایش بیشتر مردم و توجه به این خیزش شده بود .                                       

شهرستان بابل  از نخستین شهرهای پیشگام در استان در تظاهرات ضد رژیم بود . آمار  شهدا و ترتيب روزهای شهادت آنان،  بیانگر این مطلب است.  در صورت پیگیری مسئولان ذی ربط می توان از نخستین شهید و نخستین مکانی که خون شهید ، خیابانهاي اين شهر  را خونین رنگ کرد،  به عنوان يك  اثر ملی و ثبت در سازمان میراث فرهنگی برای نسل های حاضر و آینده به یادگار ثبت کرد ، که متاسفانه تاكنون  چنین اقدامی صورت نگرفته است . در حالی که  موقعیت انقلابی بابل  در تقدیم بیشترین شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی درسطح استان مازندران، ضرورت  ثبت  و پاسداشت چنین وقایع تاريخي با ویژگی های  خاص خود را دارد.  در این میان مبارزات مردم با درایت و رهبری  مرحوم آیت الله شیخ هادی روحانی نماینده سابق ولی فقیه در مازندران و امام جمعه بابل ، و تلاش های مبارزان انقلابی منجمله  آیت الله نقوی ، حجج اسلام والمسلمین جوادحجتی و محمد فاضل ،  حسین یزدانی ، حسن اکبری مرزناک و ...  خیابان های بابل همواره محل تظاهرات و درگیری های پر  شورمردمي،  علیه رژیم ستم شاهی بود .

مرکز تجمع  و حرکت اکثر تظاهرات و راهپیمایی ها، مسجد کاظم بیک سر حمام ، و مسجد امام حسن مجتبی (ع)  واقع در خیابان قائم شهر مقابل کوچه دارالشفاء بود . محل درگیری های خونین تظاهرات بین جوانان و نیروهای دولتی، در خیابان بازار حدفاصل مسجد جامع، شهدا، ایستگاه ، چهارسوق ، اجابن ، سنگ پل و چهارشنبه پیش،  و نیز بیمارستان شاهپور( شهید یحیی نژاد) و آرامگاه گله محله بود . که بیشترین  شهدا ي انقلاب  در همین مناطق به شهادت رسیدند .

نخستین شهید انقلاب اسلامی بابل ،  شهید علی اصغر ناصری از طلاب بابلی مقیم قم بود. وی در جریان تظاهرات اعتراض آمیز طلاب و مردم   انقلابی قم در اعتراض به مقاله توهین آمیز ایران و استعمار سرخ و سیاه،  به قلم مستعار احمد رشیدی مطلق در این شهر به فیض شهادت نایل آمد . این حادثه در روز 19 دی 56 رخ داد و نقطه عطفی شد در تاریخ شکوفایی انقلاب اسلامی ایران تا روند تکاملی انقلاب را در پی داشته باشد .

شهید کریم صالح طبری نيز در جریان تظاهرات 17 شهریور 57 در میدان ژاله تهران به خیل شهیدان انقلاب اسلامی پیوست . شهیدان علی اصغر مخبریان و محمد علی حداد رستگار نیز از نخستین شهدای درگیرهای دوران انقلاب اسلامی بودند که در جریان تظاهرات در سطح شهر بابل به شهادت رسیدند .

شهرستان بابل برای باروری انقلاب اسلامی ایران 17 شهید گلگون کفن تقدیم انقلاب اسلامی ايران  کرده است : شهیدان علی اصغر ناصری ، کریم صالح طبری ، علی اصغر مخبريان ، محمد علی حداد رستگار ، سیف الله قربانی ، عباس یحیی نژاد ، سید صمد صالحی ، غلامرضا لقایی ، ابوالقاسم نصیرایی ، مرتضی کردی ، علی اصغر محبوبی ، سید حسن تاجداران ، یدالله طالبی بسطامی ، رمضان طالبیان ، غلامرضا شکری شیروانی ، محمد علی رضا زاده و محمد رضا اکبر زاده شهیدان سرافراز شهرستان بابل در دوران شکوفایی انقلاب اسلامي در بابل هستند .

در دوران همبستگی مردم برای پیروزی انقلاب اسلامی،  بابل نیز سراسر عشق و شور و هیجان بود و همه با هم با وحدت کلمه و یکپارچه برای پیروزی و به ثمر رساندن انقلاب و سرنگونی رژیم طاغوتی تلاش داشتند و  همه قشرها متحد و یکپارچه تحت فرمان، رهبری پیامبر گونه امام خمینی(ره) بودند .

مردم برای پیروزی انقلاب خود تمام مشکلات موجود را با وحدت و همبستگی انقلابی خود  حل کرده بودند. صف های نفت ، نبودن پلیس راهنمایی در چهار راهها ، کمبود بنزین و .... همه با وحدت و همبستگی و درایت مردم و روحانیت به خوبی و خوشی تبدیل شد و مردم  موقعیت زمانی را برای تحمل سختی ها برای رسیدن به هدف نهایی يعني پيروزي انقلاب اسلامی  درک می کردند . پس از رهبری امام خمینی (ره)،  این رسانه ها بودند که توانستند نقش مهمی در ایجاد همبستگی ملی در دوران پیروزی انقلاب اسلامی ایفا نمایند.

 هر چند  شعله ور شدن انقلاب و شروع آن از چاپ یک مقاله توهین آمیز در روزنامه اطلاعات در سال 56 شکل گرفته  بود. این روند در آگاهی بخشی به مردم با درایت امام راحل در نقش انکارناپذیر رسانه در تهییج و تحریک آحاد مردم برای شرکت در این حماسه ملی و همبستگی بیشتر مردم موجب گردید تا نشریات دست از اعتصاب بردارند و روانه محل کارشان شوند. که این آینده نگری امام موجب تسریع در سرایت روحیه انقلابی  در وجود سایر افرادی شد که اگاهی چندانی از این نهضت نداشتند، شده بود.  قبل از آن  نیز مردم از طریق روزنامه های  دست نویس دیواری در دوران تعطیلی و اعتصاب مطبوعات و صدا وسیما، وقایع انقلاب  در شهرهای مختلف کشور را به اطلاع مردم می رساندند که با استقبال شدید مردم مواجه شده بود.  

در تاریخ 16/10/57 پس از گذشت دو ماه از اعتصاب سراسری مطبوعات در کشور ، با پیام  امام خمینی ( ره ) به منظور اطلاع رسانی جریانات تظاهرات مردمی و اخبار کشور ، این اعتصاب شکسته شد . روزنامه های اطلاعات ،کیهان ، آیندگان ، ایران نوین ، مردم و رستاخیز از مطبوعات آن ایام بودند كه با نشریات هفتگی و ماهانه و فصل نامه ها،  به حدود 60 مورد می رسید ند. با پایان اعتصاب ها، انتشار روزنامه های اطلاعات و کیهان،  با بازگشت  کارکنان و خبرنگاران آنها به محل كارشان مجدد از سر گرفته شد . شمارگان این دو روزنامه  اصلی کشورمان در این دوران تاریخی و سرنوشت ساز، تاکنون در تاریخ مطبوعات ایران بی سابقه  بوده است. و هنوز با گذشت سه دهه  و افزایش دوبرابری جمعیت کشور و قشرهای تحصیل کرده ، تکرار نشده است. مجموع شمارگان  روزنامه های  اطلاعات و کیهان هرکدام  با بهای 15 ریال،  به بیش از دو میلیون نسخه در روز افزایش یافته  بود،  و از تعداد  صفحات روزنامه های اطلاعات و کیهان  نيز  که معمولا  بالای 16 و 20 صفحه در شرایط عادی بود.  در آن ایام کاسته شد و در 8 صفحه به چاپ می رسید . شمارگان روزنامه کیهان به خاطر روحیه نقادی و خبر رسانی دقیق  که  از محبوبیت  بیشتری بين مردم ،   برخوردار بود  بیش از روزنامه اطلاعات بود. در ایامی که مطبوعات در اعتصاب بودند ، کارکنان رادیو وتلویزیون ملی ایران نیز در اعتصاب بود ند و همچون کارمندان ادارات  از رفتن به سر کارشان خودداری می کردند .  مردم بیشتر از طریق رادیوهای خارجی فارسی زبان  همچون لندن و مسکو و پیک ایران و ... نیز به صورت  شفاهی و اعلامیه های دست نویس دیواری معروف به روزنامه های دیواری  از حوادث و وقايع  انقلاب در شهرهای مختلف کشور مطلع می شدند.

رادیو ایران به خاطر اعتصاب کارکنانش در آن ايام  فقط ترانه و برنامه گلهای رنگارنگ پخش می كرد.  در طول شبانه روز چند گوینده در رادیو ایران حضور داشتند که در راس ساعات مقرر  به مدت 3 تا 5 دقیقه اخبار مربوط به نظام شاهنشاهی را پخش می کردند  و اخبار ساعت 2 بعد از ظهر به  زحمت به 10 دقیقه هم نمی رسید .

شمارگان روزنامه های اطلاعات و کیهان به خاطر شکستن جو اختناق و عدم وجود سانسور در کشور، با انعکاس خبرهای تظاهرات و درگیریها ی شهرهای مختلف کشور به ویژه حوادث تهران به شدت افزایش یافت.

 در شهرستان بابل شمارگان روزنامه کیهان كه درشرايط عادي حدود 200 يا 300 نسخه  درسطح شهر توزيع مي شد،  به رقم بي سابقه  7000 نسخه ، و روزنامه اطلاعات به 4000 نسخه در روز افزایش یافت.  ومردم همه روز،  در نخستین ساعت های صبح  در بابل، دو روزنامه مشهور وبا سابقه  عصر روز قبل تهران را که شبها به بابل می رسید،  در صف های طولانی تهیه می کردند تا ازمطالب آزاد وبدون سانسور آنها مطلع شوند . شهروندان فقط از 7 تا 8 صبح می توانستند  روزنامه ها را تهیه کنند . این روزنامه ها پس از خواندن،  توسط  مردم دست به دست می شد وحتي بر روی  دیوارها نصب می شد تا همه مطالب مربوط به انقلاب در شرف پیروزی را  بخوانند و از حوادث دیگر شهرها بویژه چگونگی شهادت انقلابیون و آمار شهدا مطلع  شوند .

مردم در گوشه و کنار شهر به غیر از مطالعه  روزنامه های کیهان و اطلاعات،  از طریق رادیو های خارجی فارسی زبان در  منازل وخیابانها و در کنار رادیوی اتومبیل ها جمع می شدند تا اخبار تظاهرات در شهرهای مختلف ایران و  پیام ها و رهنمودهای امام خمینی  رهبر انقلاب در دعوت مردم به شرکت گسترده تر در تظاهرات اعتراض آمیز علیه رژیم شاه مزدور آمریکا را از زبان پیشوای محبوب شان  بشوند .  حتی رسانه های خارجی نیز به رغم طرفداری دولت آنها از رژیم شاه خائن در بحبوحه انقلاب اسلامی ایران چاره ای جز بیان برخی از واقعیت ها نداشتند که در حقیقت  این از اعجاز انقلاب ایران در برانگیختن رسانه های خارجی شده بود.

در این میان  بخش فارسی زبان  رادیو  بی بی سی  بخاطر پخش سریع اخبار در بین شنوندگان رادیویی طرفداران بیشتری داشت. اخبار بی بی سی كه در ساعت 45/7 شب به وقت ایران  ازراديو لندن پخش مي شد،  موجب شد تا مردم با نام های  گویندگان فارسی زبان وقت رادیو بی بی سی همچون  لطفعلی خنجی ، شاداب وجدی ، هژیر تیموریان ، باقر معین و دیگران آشنا شوند . گیرایی بی بی سی وشیوه های پخش خبرها وتفسيرهاي آن به گونه اي بود که شریف امامی نخست وزیر وقت،  در سخناني در  مجلس شورای ملی از رسانه ها به ویژه رادیو تلویزیون ملي ايران  خواست اخباررا  سانسور نکنند و حقیقت را بگویند . چون اگر حقیقت را  نگویند: (شب بی بی سی می گوید) .

این سخنان  جعفر شریف امامی که قبلاً رئیس مجلس سنا بود و تازه  به نخست وزیری رسیده بود.  موجب شد تا مردم گرایش بیشتری به بی بی سی رادیوی دولتی انگلیس داشته باشند . آن ایام  درگيري هاي  خیابانی در  بابل بیش از سایر  نقاط  استان مازندران بود ،  پس از آن شهرهای آمل و گرگان نیز از جمله  شهرهایی بودند که درگیریهای خیابانی مردم و ماموران رژیم شاه در آن به اوج خود رسیده بود .

سرانجام  پس از مبارزه های بی امان مردمی ، در روز شنبه 21/11/1357 رژیم شاهنشاهی با تشکیل اجتماعی در ورزشگاه امجدیه تهران با عنوان طرفداران قانون اساسی سعی داشت در صفوف مردم و رهبری تفرقه ایجاد کند که در انجام این توطئه نیز موفق نشد . این اجتماع به دعوت جبهه وحدت ملی ، به طرفداری از دولت دکتر شاپور بختیار و قانون اساسی صورت گرفت . در کنار این تظاهرات که آخرین نمایش رژیم منحوس پهلوي بود. چندین هزار نفر از مردم انقلابی در اطراف امجدیه تجمع کردند و وقتی شرکت کنندگان در اجتماع به خیابان رزولت رسیدند درگیری شدید بین مردم و آنها صورت گرفت و ماموران انتظامی با پرتاب گاز اشک آور جمعیت را پراکنده کردند .

تظاهر کنندگان طرفدار قانون اساسی می گفتند خدا ، شاه ، میهن ، هرکسی به کسی نازد ما هم به علی نازیم و شعارهایی در حمایت از دولت غیر قانونی بختیار و قانون اساسی دولت شاهنشاهی ميدادند،  که مردم انقلابي با شعارهای   دورود بر خمینی و مرگ بر شاه،  بختیار نوکر بی  اختیار ، با آنان مقابله کردند .

شب هنگام ناگهان تهران چهره عادی خود را از دست داد و تیراندازی شدید در شرق تهران به گوش مي رسید و مردم با فریاد الله اکبر عازم شرق تهران خیابان دماوند و پیروزی و اطراف آن شدند . حمله گارد شاهنشاهی به نیروی هوایی پس از نمایش فیلم استقبال از امام خمینی در فرودگاه از تلویزیون ملی ایران  که آن شب  مجدد در حال پخش بود اوضاع را دگرگون کرد .  با صلوات هما فران در پادگان نیروی هوایی ،  گاردیها با تانکهایشان به خوابگاه هما فران حمله ور شدندو  هیچ کس نمی دانست چه کار بايد کند . تیراندازی در تاریکی شب تا میدان شهناز ( امام حسین فعلی ) ادامه داشت. صبح روز بعد  تا ساعت 2 بعد از ظهر،  هيچ  خبری از رادیو ایران پخش نشد و مرتب موسیقی از رادیو پخش می شد. تا اينكه در ساعت 2 بعد ازظهر خبري مبني بر ممنوعیت عبور و مرور در تهران از ساعت 30/4 عصر روز شنبه 21 بهمن 57 ، ازراديوايران پخش گرديد. اعلامیه شماره 40 فرمانداری نظامی تهران ،آغاز ممنوعیت رفت و آمد شبانه را از دوازده شب به ساعت 30/4 عصر تغییر داده بود كه  این تصمیم  با واکنش مهم و سریع امام خمینی مواجه شد . در اطلاعیه امام خمینی ( ره ) آمده بود : اعلامیه امروز حکومت نظامی خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچ وجه به آن اعتنا نکنند . برادران و خواهران عزیزم ، هراسی به خود راه ندهید که به خواست خداوند تعالی حق پیروز است . در پي این اطلاعیه،  اوضاع متشنج شد و پیام امام خمینی توسط ستاد امام خمینی با بلند گوها در سطح  شهر تهران برای مردم خوانده شد : که به امر  امام خمینی،  اعلامیه شماره 40 فرمانداری نظامی غیر قانونی است،  به خانه ها نروید .  تا اینکه در روز یکشنبه 22 بهمن ساعت 2 بعد از ظهر از رادیو ایران اطلاعیه مهم ارتش تحت عنوان ( اعلامیه شورای عالی ارتش ) خوانده شد : ارتش ایران وظیفه دفاع از استقلال و تمامیت کشور عزیز ایران را داشتند و تاکنون در آشوبهای داخلی سعی نموده است با پشتیبانی از دولت های قانونی این وظیفه را به نحو احسن انجام دهد.  با توجه به تحولات اخیر کشور ، شورای عالی ارتش در ساعت ده و سی دقیقه امروز بیست و دوم بهمن 1357تشکیل و به اتفاق آرا تصمیم گرفته شد که برای جلوگیری از هرج و مرج و خون ریزی بیشتر بی طرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام و به یگانهای نظامی دستور داده شده است که به پادگانهای خود مراجعه نمایند . ارتش ایران همیشه پشتیبان ملت شریف و نجیب و وطن پرست ایران بوده و خواهد بود و از خواسته های ملت شریف با تمام قدرت پشتیبانی می کند .

اخبار کوتاه ساعت 2 بعد از ظهر ، حدود 10 دقیقه بود كه متعاقب آن پخش ترانه ها ادامه يافت.  ارتش به پادگان بازگشت و تلفن های مردم از تهران به شهرستانها ،  روند سقوط رژیم شاهنشاهی را سرعت بخشید . روزنامه ها هم در اين روزها سنگ تمام گذاشته بودند. و باز هم این رسانه بود که موجب شد تا آخرین تیرهای ترکش به مغز پریشان رژیم منحوس پهلوی اصابت نماید. یعنی با پخش خبر اعلام بیطرفی ستاد ارتش شاهنشاهی ابتدا از طریق رادیو ایران و پس از آن توسط روزنامه های اطلاعات و کیهان، و آگاهی مردم از این موضوع از رسانه ها  آخرین نفس های رژیم در حال احتضار پهلوی به شماره افتاد.

گروهی از جوانان مسلح در تهران به فرماندهی حجت الاسلام فضل الله محلاتی مسئول مقر امام در مدرسه علوی،  مامور تسخیر ایستگاه رادیو ایران واقع در میدان ارک( 15 خرداد فعلی ) شدند . این گروه پس از چند ساعت نبرد قهرمانانه ، ایستگاه رادیورا  در ساعت 16 به تسخیر خود در آوردند . در ساعت 30/16 برای نخستین بار در طول تاریخ، صدای انقلاب اسلامی به وسیله حجت الاسلام فضل الله محلاتی در سرتاسر ایران طنین افکن شد. که گفت : این صدای انقلاب اسلامی ایران است .

در ادامه جمشید عدیلی گوینده خوش صدای  وقت رادیو ایران گفت : این صدای راستین انقلاب ایران است و در تلویزیون ملی نیز گوینده ای به نام سید علي حسینی با انسجام دو دست خود بر روی سرش،  این صدا را تکرار کرد و خبر از پیروزی انقلاب اسلامی داده شد .

در شهرستان بابل نیز نگارنده به خاطر دارد که از محله های مختلف مردم به همدیگر به صورت شفاهی اطلاع می دادند که بروید به سه راه کمربندی ایستگاه شاهی ( شهید کشوری فعلی ) که در آن روز در یک هوای ابری و سرد در ضلع شرقی سه  را ه کمربندی شرقی،   بر روی پل کوچکی که بر روی ارباب رود ( حدود ایستگاه تاکسی  شهيدکشوری به حمزه کلا فعلی ) با تنه های بزرگ درخت و شن و سنگ،  راه اصلي بابل - شاهي  را مسدود کردند تا نیروهای هوایی از طرف قائم شهر به بابل حمله نکنند . پس از مدتی از اجتماع عده ای  از جوانان در سه راه کمربندی  ، و پراکندگی جمعيت،  عده ای از جوانان با اطلاع دادن به همديگر،  برای تسخیر مركز ساواک و شهربانی بابل،  برای دستگیری تقی زاده رئیس ساواک و سرهنگ  طرقی رئیس شهربانی وقت،عازم  خيابان پهلوي(شهيدمدرس فعلي)شدند. با اجتماع  جوانان انقلابی و سخنرانی چند تن  از مبارزان در بالای پله ورودی شهربانی بابل(کلانتری13 فعلی)، خبر سقوط شهربانی و ساواک به دست انقلابیون به عموم  مردم اطلاع داده شد .  اداره سازمان امنیت بابل (ساواک) در مکان فعلی معاونت دانشگاه علوم پزشکی بابل جنب خانه پیشاهنگی سابق (كانون فرهنگي امام خميني)،  و مقابل کوچه محلوجی و مغازه لوازم یدکی ولو آقاي رحیمی قرار داشت ، که این خانه در گذشته منزل آقای اقتصادی رئیس وقت اداره دارایی  بود ،  مردم با شکستن درها و پنجره ها ي مركزساواك  به داخل اتاق ها و زیر زمین  آن شدند که خانه ای بزرگ و پر اتاق بود .

غروب 22 بهمن بود که مردم خواهان محاکمه تقی زاده رئیس ساواک (که منزل او در محله رضیا کلا  جنب راهنمایی و رانندگی( کلانتری4 ) قرار داشت) و سرهنگ طرقی رئیس شهربانی بابل  شده بودند. پایین آوردن پرچم شیر و خورشید سرخ  و بیرون کردن نیروهای شهربانی و باز کردن درهای ساختمان های ساواک ، ژاندار مری ،  و تصرف  کاخ سلطنتی در خیابان کاخ (فلسطین فعلی) به روی مردم،  جشن  خودجوش پیروزی  انقلاب اسلامی در خیابانها راه افتاد . استقرار نیروهای جوان انقلابي به عنوان نگهبان و شبگرد در ژاندار مری و شهربانی بابل  با اسلحه های به غنیمت گرفته شده از این مراکز،  از جلوه های بارز عصر 22 بهمن 57 در بابل بود. که در روزهای بعد کمیته انقلاب اسلامی در خانه پیشاهنگی مقابل دبیرستان آیت الله نوری ( محله بیژن حاجی ) داخل کوچه ،  فعالیتهای خودرا برای حفظ نظم و امنیت شهر به عهده گرفت . افراد عادی به جای پلیس راهنمایی در چهار راهها انجام وظیفه می کردند.  و آن چه که در این میان بارز و مهم بود نظم و همبستگی آحاد مردم به فرمان امام خمینی (ره) و اطاعت پذیری مردم از مقام ولایت بود که با حرکتهای رسانه ای بی نظیر در کشور که یک تجربه نو و تاریخی قلمداد شده است،  در طول تاریخ انقلاب های جهان  بی نظیر بوده است . انقلابی که بفرموده امام راحل  بنیان گذار و معمار انقلاب اسلامی ایران، انقلاب ما انفجار نور بود که کاخ های استبداد رژیم ستم شاهی را در نوردید. یاد امام و شهیدانی که در لبیک گویی به امام و پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران نقش آفرینی کردند  همواره زنده و جاوید باد.

 


    نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)