دوشنبه 11 مرداد 1400
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 153 تاریخ انتشار: 1392-11-16 تعداد بازدید: 2185 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

معوقات بانکی از پایان سال 90 تاکنون 2 برابرافزایش یافته است


دادستان کل کشوربا اشاره به معوقات 100 هزار میلیارد تومانی:

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در همایش مدیریت کیفیت خدمات نیروی انتظامی با بیان اینکه برگزاری این همایش اقدامی اساسی، ریشه‌ای، ارزشمند و بسیار ضروری بود گفت: موضوعات درباره انسان پیوسته در حال پیشرفت و تحول است و اگر بخواهیم وظایف‌مان را با موفقیت انجام دهیم نه تنها همپای تحولات بلکه جلوتر از آن باید در حال ایجاد خلاقیت و ابتکار باشیم تا با پیدا کردن راه‌های میان بر بتوانیم برای رسیدن به اهداف گام برداریم.

وی با بیان این‌که با ایستایی هیچگاه به پیروزی نمی‌رسیم، ادامه داد: در تاریخ 35 ساله انقلاب اسلامی نیز هرجا موفق بوده‌ایم در مقطع‌ای بوده که افراد متفکر و خلاق توانسته‌اند با طرحی نو وارد صحنه شوند و بر مشکلات فائق آیند. در زمان جنگ تحمیلی برخی افراد با وجود این‌که سن بالایی نداشتند و دوره‌های خاصی ندیده بودند با فکر و خلاقیت نو پیروزی‌های متعددی به دست آوردند.

محسنی اژه ای دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: یکی از وظایف نیروی انتظامی ایجاد امنیت و آرامش و آسایش برای جامعه توام با حفظ ارزش‌ها و رضایت مندی مردم است اگر امنیت و آرامش نباشد ممکن نیست آن جامعه در هیچ عرصه‌ای موفق و شکوفا باشد. امنیت پایه هر توسعه و تعالی است اما همین ایجاد امنیت نیز باید با حفظ ارزش‌ها باشد.

سخنگوی قوه قضاییه در تذکر مثالی گفت: یکی از آسیب‌های امروز جامعه ما استفاده از ماهواره است این وسیله یکی از فناوری‌های نوین است و نمی‌توان به طور قطع از استفاده آن جلوگیری کرد اما به هر شکل بایدبه فکر هزینه وفایده هم بود ‌اما قانون می‌گوید استفاده از ماهواره ممنوع است و نیروی انتظامی نیز براساس قانون می‌خواهد با آن برخورد کند. اینجا مهم است که چگونه تدبیر و مدیریت کنیم که هم با مفسده برخورد شده باشد هم در عین حال سایر مردمی که نمی‌خواهند به صورت غلط از این ابزار استفاده کنند محروم شوند.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: امروز برخی اشرار مزاحم مردم می‌شوند و نیروی انتظامی به حق با آن‌ها برخورد می‌کند این برخوردها در مقطع کنونی مناسب و مؤثر بوده است و قطعاً عده‌ای از این برخوردها ناراحت می‌شوند این افراد همان اشرار معترضان به جامعه و امثال آن‌ها خواهند بود وچه بسا خانواده آن‌ها هم ناراحت باشند اما این ناراحتی در این بخش اجتناب‌ناپذیر است.

دادستان کل کشور با بیان این‌که نیروی انتظامی دارای متنوع‌ترین وظایف بین دستگاه‌های مختلف در کشور است گفت:‌باید برای ایجاد نوآوری و ارتقای کیفیت مدیریت اتاق فکر تشکیل داد یکی از مشکلات نظام ما عدم کادرسازی و وقتی یک مدیر می‌خواهد جابه‌جا شود عزا می‌گیریم اگر استعدادهای خوب را پیدا کرده و آموزش دهیم در واقع برای ارتقای مدیریت زمینه‌سازی کرده‌ایم‌.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در سال 90 مطرح شد که معوقات بانکی حدود 50 هزار میلیارد تومان است اما امسال میزان آن بالای 100 هزار میلیارد تومان است چرا این وضعیت رخ داده است. بعد از نیروی انتظامی و قوه قضاییه هم سوال می‌کنند چرا برخورد نمی‌شود. اگر معوقات بانکی بد است چرا اجازه می‌دهید که ایجاد شود و افزایش یابد.

وی افزود: معوقات بانکی از پایان سال 90 تا کنون 2برابر افزایش یافته است. باید بررسی شود که مشکل اصلی کجاست؟ چرا بانک مرکزی براساس وظیفه خود نظارت نمی‌کند و در واقع الان چه می‌کند؟  چه کسی می‌خواهد که این وضعیت وجود داشته باشد.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته پرونده 120 میلیارد تومانی مطرح شد که حکم متهمان آن نیز پس از قطعیت اجرا شد اما سوال این است که چرا این فساد باز هم تکرار می‌شود.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: این اتفاقات اگر مدیریت و آسیب‌شناسی نشود نیروی انتظامی و قوه قضاییه به تنهایی نمی‌توانند کاری کنند به بانک مرکزی می‌گوییم شما که معوقه دارید چرا دلسوزی نمی‌کنید اگر این اتفاقات می‌افتد و به ضرر است چرا مدیر  بانک را مواخذه و بازخواست نمی‌کنید‌.

وی با بیان این‌که چرا کسانی که بدهی بانکی دارند باز هم تسهیلات دریافت می‌کنند، گفت: در پرونده جدیدی که مطرح شده و مبلغ آن حدود 8 هزار میلیارد تومان برآورد شده است امروز بررسی کردم و دیدم متنی را ارائه کرده‌اند که محتوی آن نه دادخواست است و نه شکایت نوشتن اگر مصلحت می‌دانید این فرد را ممنوع‌الخروج کنید آیا تکلیف و وظیفه یک دستگاه واقعاً همین است. قوه قضاییه احساس وظیفه کرد که وارد عمل شود و دادستان به عنوان مدعی‌العموم این فرد را بازداشت کرد.

غلامحسین اژه ای همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: در این پرونده از یک سری افراد جدید تحقیق انجام شده، اما تلاش شده تا فرد جدیدی در این پرونده دستگیر نشود.

اژه‌ای تصریح کرد: همچنین خود این فرد لیست اموال دارایی هایش را در داخل و خارج از کشور به ما داده است و در مرحله اول خودش قیمتی برای آنها تعیین کرده است. میزان اموالی که این فرد در داخل کشور دارد بر اساس اعلام اولیه تکافوی بدهی‌اش را می‌کند و امیدواریم شاکی پرونده هم نسبت به گرفتن اموال موافقت کند و به طلبش برسد.

 


    نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)