سه شنبه 11 بهمن 1401
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 363 تاریخ انتشار: 1395-02-14 تعداد بازدید: 3085 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

بابل سبزه دیار (بخش شانزدهم)


                                             بابل سبزه دیار

                                                             نوشته : صمد صالح طبری

                                                                      بخش شانزدهم

تغییر نام بارفروش به بابل

در سال 1310 ش، که نقشه کشی از شهر بابل آغاز می شود، به دستور پهلوی اول (رضا پهلوی) نام این شهر از بارفروش به بابل تغییر داده شد. بابل در روز اول آذر ماه 1310 ش، به این نام تغییر یافت.

درکتاب های مختلف در مورد تغییر نام بارفروش به بابل سال های  1316،1314،1312،1311،1310،1309،1307،1306 ش، مشاهده شده است که تاریخ دقیق و صحیح آن همان سال 1310 شمسی می باشد.

تاسال1309 و حتی نیمی از سال 1310ش  نیز در نامه ها و مکاتبه های اداری در این شهر که اسناد آن موجود است و نیز در در خبرهای روزنامه اطلاعات از کلمه (بارفروش) استفاده می شده است. ولی در نیمه دوم سال1310 ش، در مکاتبه های اداری دیگر نامی از بار فروش دیده نمی شود، و کلمه بابل جایگزین آن شده است.از طرفی روزنامه اطلاعات نیز تاقبل از آذرماه سال 1310ش،از نام بار فروش در چاپ خبرهای  مربوط به بابل استفاده می کرده است، از تاریخ اول آذرماه رسماً نام بابل را ذکر می کند، و نام (بارفروش)را در داخل کمانه به عنوان نام سابق( بابل) بیان می کند.از سال 1311ش نیز نام بابل در خبرها به کار می رود.

در تقویم تاریخی دموگرافیک ایران برای تشخیص سن صحیح جلد اول مناطق مرکزی و شمالی ایران از سال 1310 ش، به عنوان سال تغییر نام بارفروش به بابل یادشده است.

اردشیر برزگر در تاریخ طبرستان آورده است:

از سال 1310 خورشیدی به فرمان رضاخان (1304تا1320خورشیدی ) به مناسبت رودبزرگ باول پیشین، بابل امروزه از کنارجنوب و باخترش می گذرد،به شهر بابل نامبردار گردید.

اسماعیل مهجوری نیز در تاریخ مازندارن نوشته است:

بابل نام نوینی است که به فرمان پهلوی اول در سال 1310 خورشیدی به تناسب رود باول که از دوکیلومتری آن می گذرد، و به مناسبت دو دهکده اطراف آن بابل کنار و بابلکان به آن داده شده است.

وجه تسمیه بابُل

نام بابل از نام رودخانه باول یا بابل گرفته شده است. حتی در روزگارانی که نام این شهر بارفروش بود رودخانه این منطقه با نام های باول و بابل در میان مردم شهرت داشته است. این رود از کوه های البرز سرچشمه می گیرد و با عبور از غرب شهر بابل در شهر بابلسر به دریای مازندارن می ریزد. در روستاهای این شهرستان نیز نام های بابلکان و بابل کنار وجود داشته است.

نام رودخانه باول ریشه درکلمات بیل، بیلک و بلوک دارد، که معنی آن نهرک و نهر است، که مجموعه اینها را بلوک می گویند.

روستاهایی که در کنار رودها وجود دارند، اسامی تعدادی از آنها با شرایط طبیعی و منطقه ای هماهنگی دارد. مانند بابل کنار یا باول کنار، پیت رود پی، بیل پی، بیل پی گتو.

درکتاب آبیابی و آبرسانی از کمیته علمی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن (با) را (آب) معنی کرده است. ونویسنده آن عقیده دارد:

آب را (با) می گفتند. مانند: جوبا، شوربا، باریز در کرمان، (باریدن: رتین، ریختن، جسم آبکی را سرازیر کردن)، باران یعنی آب (با) و پایین(ران)، باران: آبی که پایین می آید. و بابل به معنی آب فراوان.

درکتاب پژوهشی درزمینه نام های باستانی مازندارن آمده است:

بابُل، از دو جزء (با) و (بُل) تشکیل شده است. جزء اول (با) به معنی هرچیز مایع العام و هر چیز آبکی و روان و مجازاً آب که مظهر کامل مایع روان است. جزء دوم(بُل) به معنی زیاد - بسیار- فراوان، که مجموع دو جزء ناظر به رود یا جایی خواهد بود که آب فراوان دارد. نتیجه این که نام مربوط به رود است و طی قرن های بعد، از نظر تلفظ تغییراتی می پذیرد. درفرهنگ فارسی دکتر محمد معین در حرف ب، کلمه(بُل) به (بسیار) معنی شده است.

باتوجه به معانی لغوی (مامَطیر) و (بابُل)، می توان نتیجه گرفت که این نام ها به یک معنا می باشند. و هر دو نام با توجه به وضعیت اقلیمی و وجود رودهای پر آب و باران و بارندگی و آب فراوان و جاری درمنطقه به آن  اطلاق شده است. یعنی جایی که باران می بارد، بارنده، و جایی که آب فراوان دارد، و منطقه ای که آب و آبگیرهای بسیار دارد. که این معنا برای (مامَطیر) و (بابُل) نمی تواند دور از یقین باشد.  

 

    نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)