سه شنبه 11 بهمن 1401
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 278 تاریخ انتشار: 1394-10-03 تعداد بازدید: 4014 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

وصف مازندران در سال 1310 خورشیدی


اطلاعات - سه شنبه 24/8/1310

در چهل فرسخ فاصله بین جلگه تهران و مازندران تغییرات مهمی از هر حیث دیده می شود نه فقط آب و هوا تغییر می کند و زمین های خشک و لم یزرع جلگه تهران تا حدود دماوند و فیروزکوه، مبدل به چمن زارهای قشنگ و کوههای سبز و خرم، جنگلهای طبیعی زیبا که هر دامنه آن بهترین تابلوهای نقاشی را تشکیل می دهد، می گردد. بلکه علاوه بر تغییرات طبیعی مزبور تغییرات صنعتی نیز عرض وجود می نماید.

اگر واقعاً کسی را از تهران در آیروپلان گذارده و بدون اینکه تشخیص بدهد کجا او را می برند، یکسر در استاسیون راه آهن شاهی در علی آباد (قائمشهر) او را پیاده نمایند ممکن نیست باور کند که این صفحه از قطعات مازندران است.

در هر طرف خود نگاه می کند عمارت های جدیدی که با استیل اروپایی ساخته شده نظر او را جلب می نماید، راه آهن می بیند، موسسه عظیم کارخانه نخ ریسی شرکت شاهی که محوطه وسیعی را در علی آباد اشغال کرده و ساختمانهای مهمی را در آنجا شده است توجه او را به خود معطوف سازد. همین طور میدان قشنگ و ساختمانهای دیگری که مشغول اتمام آن هستند بقدری او را مشغول خواهد ساخت که هیچ نمی تواند باور کند، اینجا همان علی آباد معروف است یا قطعه ای از اروپا.

ضرب المثل رایج (مگر علی آباد هم شهری است) اینک صورت واقعیت پیدا کرده است. زیرا علی آباد در آتیه نزدیکی یکی از شهرهای زیبا و قشنگ و مهم به شمار خواهد رفت.

بالاخره مازندران امروز هیچ طرف مقایسه با مازندران چند سال قبل نیست نه فقط خطوط شوسه منظم و مرتب تمام شهرها و قصبات آن را بهم متصل کرده است. و پل سازی ها و جاده سازی های جدیدی را که مشغول هستند، بهترین شوسه های مملکت را تشکیل خواهد داد. بلکه راه آهن شمال که از این قطعه می گذرد و کارخانجاتی که در شرف تاسیس و یا خاتمه پذیرفتن است. حیات تازه ای به مازندران خواهد داد.

وسایل برقی و تمدن امروزه دنیا چند چیز است: یکی استعداد طبیعی، دیگری تاسیسات صنعتی و بعد هم وجود خطوط ارتباطیه و راه آهن که در پرتو این چند چیز سعادت به مردم ره آورده شده، تعلیم و تربیت پر و بال خود را گسترده و زندگی مردم قرین خوشی و کامرانی می گردد.

ما تصور می کنیم تمام این وسایل امروز در مازندران جمع شده و چندی نخواهد گذاشت یعنی وقتی که تاسیسات صنعتی آن بکار افتاده و در پرتو اصلاحات دیگری هم که در این ناحیه شروع گردیده فلاحت آن توسعه و ترویج یافت و طرز کشت وزراعت عوض شد. و خطوط ارتباطی آن مخصوصاً راه آهن به مرکز متصل گردید تکان شدید و سریعی به ساکنین این  قطعه خواهد خورد و زندگی جدید سعادتمندی جانشین زندگی و فقر کنونی خواهد شد.

صحبت راه آهن از چندین سال به این طرف در مملکت ما بود. احداث راه آهن، تاسیسات صنعتی، ایجاد خطوط شوسه درخشنده ترین مرام جمعیت و احزاب را تشکیل می داد. و بقدری گوش مردم از شنیدن احداث راه آهن پر شده و آثار و علائمی از وجود راه آهن نمی دیدند، که رفته رفته  این موضوع مبتذل و جزو مسایل لاینحل و عملیات غیرممکنه به شماره رفته به این جهت شاید هنوز هم مردم باور نمی کنند. که راه آهن از بندر شاه( بندر ترکمن) تا علی آباد در فاصله بیست و دو و سه فرسخ امتداد یافته و اکنون هم با کمال عجله مشغول امتداد آن به سمت تهران هستند. و عملیات ساختمانی خوزستان هم ادامه دارد.

البته به این قبیل اشخاص می توان حق داد که از عملی شدن این فکر و تاسیس راه آهن متعجب باشند. زیرا بقدری راه آهن بازیچه و آلت پیشرفت نظریات خصوصی شده و موضوع کنفرانس ها و نطق ها قرار گرفته بود و به حرف و ماده و پروگرام می گذشت که اینک مردم حق دارند باور نکنند که در ظرف دو یا سه سال که شالوده تاسیسات راه آهن ایران ریخته شده در این مدت کم در دو طرف ایران قریب پنجاه فرسخ راه آهن کشیده شده است.

تماشای تاسیسات راه آهن، کسانی را هم که از نزدیک آن را می بینند متحیر می سازد زیرا صحیح است که راه آهن در ظرف این چند سال از دایره حرف به مرحله عمل وارد شده و ساختمان آن شروع گردید. ولی کسی باور نمی کرد به این سرعت چنین تاسیساتی را امروز ببینند.

به عقیده ما مسافرت مازندران و دیدن مناظر دلکش طبیعی نواحی مزبور و تماشای تاسیسات راه آهن و موسسات صنعتی علی آباد و بارفروش برای هر کس لازم است.

اگر کسی بخواهد طبیعت را ببیند و در ضمن تماشای طبیعت ترقیات سریع مازندران را ببیند، گذشته و حال آتیه این قطعه را پیش هم گذاشته، مقایسه نماید و بالاخره کارخانجات، عمارات و ابنیه، موسسات مخصوص راه آهن را نیز مشاهده کند. باید حتماً یک هفته به مازندران و صحرا مسافرت نموده و بعد هم از کنار دریای مازندران و از بین سبزه و گل عبور کرده و از بندر پهلوی بازگشت نماید.

هیچ مسافرتی مفرح و لذت بخش تر از این مسافرت نیست. نمایندگان سیاسی خارجی که در اسب دوانی امسال شرکت کرده بودند و مفتون طبیعت مازندران شده و عده ای از هیئت مزبور در بازگشت از صحرا در استاسیون اشرف (بهشهر)بهترین و زیباترین نقطه طبیعی مازندران پیاده شدند، که هم آثار تاریخی شاه عباس را در آنجا تماشا کنند و هم از طبیعت استفاده نموده، بعد هم از کنار دریا به گیلان رفته و از راه رشت به تهران مراجعت نمایند.

این مسافرت از اشرف تا بندر پهلوی(انزلی) که متجاوز از پنجاه فرسخ خواهد بود تمام از بین دو صف اشجار زیبای جنگلی و مزارع قشنگ، چمن زارها و کنار دریا خواهد گذشت. یک طرف دریای خزر و طرف دیگر دورنماهای جنگل منظره بسیار جالب توجهی را تشکیل می دهند که از تماشای آن مناظر انسان سیر نمی شود.

سه شنبه25آبان1310

مريضخانه ساري و دواخانه 

مريضخانه شيروخورشيد سرخ ساري كه با توجهات اهالي مازندران و در نتيجه جديت و مساعي حكمران مازندران و علاقه مخصوص آقاي دكتر سنگ شروع به ساختمان شده بود. قسمتهاي ساختماني آن به كلي خاتمه پذیرفته و اكنون مشغول اقدام براي تهيه مقدمات افتتاح آن مي باشند كه تختخوابهاي لازم تدارك نموده و وسايل كامل پذيرايي مرضها را نيز فراهم نمايند.  ونيز ساختمان دواخانه شير و خورشيد سرخ ساري خاتمه پذيرفته و قريباً با مساعدت اهالي مازندران اثاثيه و لوازم آن تكميل و افتتاح خواهد يافت.

--------------------------------------------

چهارشنبه 26 آبان 1310 

تقديم راپرت

بار فروش- نظر به اينكه اعليحضرت همايوني (رضا خان ) تصميم به چند روز اقامت در بار فروش فرموده اند . راپرتهاي مهمه مملكتي همه روزه مرتباً از عرض همايوني مي گذرد .

-------------------

تعميرات خطوط تلگرافي

در مازندران نيز مامور تعميرات خطوط تلگرافي قسمت عمده كارهاي خود را انجام و عمليات خود را اخيراً در شهسوار(تنکابن) تعقيب و قريباً خاتمه پيدا خواهد كرد.

----------------------------------

يكشنبه 30 آبان 1310

عزيمت از بار فروش

بر طبق اطلاعات واصله، اعليحضرت همايوني (رضا خان ) از بار فروش(بابل) به عزم شهسوار(تنکابن) عزيمت فرموده و به شهسوار تشريف فرما گرديده اند. از قرار معلوم مركب همايوني پس از دو روز توقف در شهسوار و گردش در نواحي اطراف به بار فروش بازگشت خواهند فرمود . هنوز تاريخ تشريف فرمايي همايوني به تهران معين نيست.

--------------------------------------

ساختمان راه مازندران

بقرار اطلاع حاصله ؛ساختمان راه جديد مازندران (چالوس – حبيب آباد ) (چالوس - نوشهر) بجديت تعقيب و از دو طرف راه پيشرفت دارد. يك عده مهندسين در دو قسمت راه مشغول ساختمان ومقدار زيادي پيشرفت حاصل گرديد ويك عده هم در قسمت وسط راه كه ساختمان آن فوق العاده از نظر سنگستان بودن سطح زمين مشكل است، مشغول عمليات بوده و جديت ميشود كه در امسال راه مزبور را  ساختمان نمايند.

-----------------------------------

مراجعت به مركز

آقاي فرخ رئيس اداره كل صناعت كه به مازندران رفته بود به مركز مراجعت و روز گذشته در اداره مربوطه مشغول رسيدگي به امور بودند. در اين مدت كليه مؤسّسات صنعتي بار فروش مؤسسه طبري چوب بري مازندران و ساير كار خانجات را بازديد و معاينه كردند.

دو شنبه 1آذر1310

تغيير نام حبيب آباد

حسب الامر اعليحضرت همايوني مقرر است كه حبيب آباد مازندران از این تاريخ ده نو ناميده شود. (نوشهر فعلي )

از طرف وزارت پست و تلگراف ضمن متحد المال تلگرافي به كليه ادارات پست و تلگراف مراتب فوق ابلاغ گرديد كه مفاد آن را در نظر گرفته و مراتب را به نقاط تابعه نيز اطلاع دهند.

---------------------------------

ماموريت  مازندران

آقاي وثوق مامور فني متخصص دفع آفات از طرف اداره كل فلاحت، مامور دفع آفات و سركشي به عمليات مامورين اعزامي گرديده است و همين دو روزه از مركز حركت خواهد كرد.

-------------------------------------------------

آفات مركبات

در شهر بابل (بار فروش ) و بعضي نقاط ديگر آفتي به اشجار مركبات سرايت كرده است. كه بيم آن مي رود در سال جاري به كلي مركبات مازندران را از بين ببرد. آفت مزبور ابتدا در يكي از خانهاي قراء اطراف مازندران پيدا شده و چون متوجه دفع آن نشده اند، كم كم به اشجار ديگر سرايت و از قريه به شهر سرايت و اكنون قسمت مهم اشجار مركبات را آ لوده ساخته است .

آفت مزبور كرمي است كه روي شاخه ها و برگهاي مركبات نشسته و بعد خانه سفيد رنگي در اطراف خود تنيده از يكطرف مشغول خوردن مواد غذايي درخت شده و نمي گذارد مواد غذايي به درخت برسد. و از طرف ديگر لانه كوچكي در اطراف خود ساخته، در آن محصور و محفوظ مي ماند و شروع به تخم گذاري مي نمايد و صدها تخم از يك حشره بوجود مي آيد.

اكنون تمام اشجار مركبات بار فروش و دهات اطراف خراب و فاسد شده و هيچ چارهاي جز قطع اشجار ندارند.

اداره کل فلاحت پس از استحضار از وجود آفت مزبور درصدد برآمده و اداره رفع آفت فرانسه مقداری حشره ضد حشره مزبور که شبیه به کفشدوزک ( یک نوع حشره قرمز رنگی است) خواست . و اخیراً حشرات مزبور که یک مقدار آن بواسطه نرسیدن غذا بین راه تلف شده به مازندران رسیده است . و در بعضی باغات به درختهایی که دچار آفت شده اند انداخته اند.

کفشدوزک های مزبور طوری توالد و تناسل می نمایند که در قلیل مدتی میلیونها از جنس خود بوجود آورده و قادر خواهد بود و آفت فعلی را به کلی از بین بردارند. حشره مزبور امتحانات رضایت بخشی داده و اینک اداره کل فلاحت در صدد است مقدار لازم از این کفشدوزک ها خواسته، و بدین وسیله آفت مرکبات مازندران را زائل و محو نماید. و در هر حال اشجار مرکبات امسال نمی توانند بواسطه وجود آفت فعلی ثمر و محصول دهند.(شهر بارفروش در روز اول آذر 1310 به بابل تغییر نام یافت.)   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)