سه شنبه 11 بهمن 1401
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 262 تاریخ انتشار: 1394-10-03 تعداد بازدید: 3369 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

اخبار شهرستان بابل در سال1358


*نظر به اینکه نگارنده از سال 1358 بعنوان خبرنگار صدا و سیما در سطح شهرستان بابل فعالیت داشتم، در این بخش سعی شده است بدون هیچ گونه تغییرات خبرها و گزارشهای ارسالی از سوی اینجانب ازشهرستان بابل به واحد مرکزی خبر صدا و سیمای استان مازندران را برای ثبت در تاریخ و تجدید خاطره علاقه مندان از وضعیت سیاسی اجتماعی این شهرستان در سی و شش سال قبل در نشریه بابل نامه انعکاس دهم. لازم به ذکر است شهرستان بابل شامل شهرها و بخشهای بابل، امیرکلا، بندپی، بهنمیر، و بابلسر و فریدونکنار بود و در خبرها بعنوان شهرستان واحد بابل قید شده است.

*نماز جمعه در بابل به امامت حجت الاسلام شیخ هادی روحانی با شرکت هزاران تن از مردم بابل در زمین چمن دانشکده فنی صمدیه لباف این شهر برگزار شد . قبل از اقامه نماز جمعه ، حجت الاسلام حجتی کرمانی نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان پیرامون مسائل سیاسی روز و ضد انقلاب سخنرانی کرد . آقای روحانی نماینده امام  خمینی در خطبه اول نماز ضمن اشاره به مسائل استعماری امپر یالیسم گفت : آمریکا پس از شکست فاحش از ایران می خواهد ما را در محاصره اقتصادی قرار دهد . ولی اسلام راه مبارزه با آن را به ما نشان داده است . وی افزود: ضعف و اضطراب به خود راه ندهید و فرمان امام را نصب العین قرار دهید . خاصه شما کشاورزان عزیز ، تمام زمینهای آماده را زیر کشت ببرید تا ما خودکفا باشیم و آذوقه ما از همین آب و خاک تامین شود .

آقای روحانی در خطبه دوم درباره مسئله شوراها گفت : شورا باید بر محور قانون اساسی باشد و اعضای شورا نمی تواننند بر خلاف قانون اسلام تصمیم بگیرند آن شورایی که در مجلس خبرگان تصویب شده است باید در شهرستان پیاده شود .

 

*ستاد مبارزه با گرانفروشی شهرستان بابل اعلام کرد که برای تعدیل قیمت نان و نیز مقدار سهمیه لازم برای هر نانوایی و کنترل دقیق تر استفاده کامل از آرد تحویلی به آنها از طرف این ستاد ماموریتی در نانوایی ها مستقر می باشند . لذا از عموم مردم انقلابی بابل و نیز بخصوص از نانواهای مومن به انقلاب انتظار دارد که با ستاد متبارزه با گرانفروشی و مامورین مستقر در نانوایی ها نهایت همکاری لازم را بفرمایند .

 

*از طرف سپاه پاسداران و انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده اقتصاد بابلسر مقادیر زیادی پتو و بخاری و خوار و بار و پوشاک و همچنین پول نقد به مناطق زلزله زده جنوب خراسان ارسال شد .

 

*گروه امداد پزشکی جهاد سازندگی بابلسر از تاریخ 29 مهر تا 13 آبان ماه جاری با همکاری گروهی از پزشکان و پزشکیاران منطقه به روستاهای خشکرود و نفت چال ، جزین ، افرا تخت ، منتقار پی و کبوتردان مراجعه و جمعاً 192 تن از بیماران رجوع کننده را مورد درمان قرار داده و داروهای لازم را در اختیار آنها قرار دادند .

*اعضای گروه عمرانی جهاد سازندگی فریدونکنار با همکاری و خودیاری مردم منطقه و روستائیان در یک ماه گذشته که از شروع کار این ستاد می گذرد این اقدامات را انجام داده است :

1- اتمام تعمیرات اساسی خانه بهداشت در روستای سوته همرا با نصب در و پنجره

2- تعمیرات یک دستگاه ساختمان مسکونی در حسین آباد

3- شروع به تعمیرات اساسی حمام منقارپی

4- اتمام ساختمان مسکونی یک اتاقه در معلم کلا

5- ساختن دو پل کلافی همراه با یک پل بتونی در جزین

6- تعمیر یک دستگاه ساختمان مسکونی در اطراف فریدونکنار

7- تسطیع راه کارگر سرا

8- تسطیح و مرمت راه بزرگ بیشه محله به جزین به طول 7 کیلومتر

9- سنگ ریزی و شن ریزی جاده سادات محله به دریاکنار به طول 2 کیلومتر

10- اتمام کار ساختمان حمام کاردگر محله  که بوسیله پیمانکار راکد گذاشته شده بود بوسیله اعضای جهاد سازندگی به پایان خواهد رسید .

11- بازگشایی مدرسه حسین آباد از جمله اقدامات این گروه بوده است .

*چهاد کشتی گیر مازندرانی تیم ملی کشتی ایران در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا در هند 17 امتیاز برای تیم ایران کسب کردند. در به اضافه  یکصدکیلوگرم رضا سوخته سرایی مدال طلا، در وزن 57 کیلوگرم سید رسول حسینی مدال نقره، در 48 کیلوگرم سبحان روحی مدال برنز ، در 52 کیلوگرم محمود اسماعیل پور مقام پنجم ، در این مسابقات ایران با 48 امتیاز قهرمان شد. ژاپن و هندوستان دوم و سوم شدند .

 

*گروه فرهنگی جهاد سازندگی بابلسر جهت آگاهی روستائیان برای شناخت اسلام و قرآن و بررسی مسائل روز کلاسهایی دایر نموده است . که هفته ای یکبار در پنج روستای درزی نقیب ، روشندان ، فولاد کلا ، عرب خیل ، دارابدین و همچنین در مدرسه راهنمایی محبوبه متحدین فریدونکنار تشکیل می گردد . این گروه همچنین به کتابخانه روستای روشندان و پائین احمدکلا به ترتیب 50 و 60 جلد کتاب کودکان و نوجوانان جهت مطالعه به کتابخانه های مذکور واقع در مسجد و مدرسه واگذار کرده است .

*گروه عمرانی جهاد سازندگی مستقر در روستای بهنمیر بابلسر اقدامات زیر را انجام داده است :

1- احداث دو کلاس در مدرسه راهنمایی خرد بابلسر

2- احداث یک مدرسه 5 کلاسه در روستای منگلاب

3- تعمیرات اساسی ساختمان دو کلاس در مدرسه اعظم طالقانی در بازار سر بهنمیر

4- تعمیر یک اتاق در روستای از نوا

5- اتمام دو دستگاه ساختمان مسکونی و تعمیر گرمابه روستای میستان

6- تعمیرات یک دستگاه ساختمان مسکونی دو اتاقه در بابلسر

7- نصب درو پنجره و نصب شیشه مدرسه دارابدین

*گروه عمرانی جهاد سازندگی مستقر در کله بست بابلسر با همکاری نیروهای انقلابی نیروی هوایی دانش آموزان و دانشجویان و خودیاری روستائیان در چند هفته اخیر فعالیتهایی بشرح زیر انجام داده یا آماده بهره برداری دارد :

1- تعمیرات اساسی مدرسه نصرت کلا و یکدستگاه ساختمان مسکونی در آرمیچ کلا

2- شروع احداث 6 کلاس و شروع احداث 6 کلاس مدرسه راهنمایی و روستای کله بست

3- تکمیل یک واحد مسکونی در بابلسر

4- حفر یک حلقه چاه آب و یک حلقه چاه فاضلاب و تعمیرات اساسی گرمابه نصرت کلا ، شروع احداث دو کانال فاضلاب گرمابه روستاهای کاسگر محله و فولاد کلا هر کدام به طول 300 متر – شن ریزی جاده کاسگر محله و ادامه کار ساختمان گرمابه بالا میر بازار – احداث یک ساختمان مسکونی در سادات محله کاریکلا

 

*تیم فوتبال نوجوانان بابل در یک بازی آمادگی جهت شرکت در مسابقات قهرمانی استان عصر دیروز با تیم پرسپولیس بابل در زمین شماره دو بابل دیدار کردند و با نتیجه یک بر صفر شکست خورد.

*مسابقات بسکتبال قهرمانی استان مازندران این هفته نیز در شهرهای مازندران دنبال خواهد شد.این مسابقات در 3 منطقه ، و از هر منطقه 2 تیم انتخاب و به صورت دوره ای و رفت و برگشت دیدار خواهند کرد تا قهرمان مشخص گردد .

*ستاد کمک به زلزله زدگان خراسان در بابل اعلام کرد که برای کمک به برادران و خواهران زلزله زده خراسان ، مردم خیّر بابل می توانند کمک های نقدی خود را به شماره حساب 2000 قرض الحسنه و کمکهای غیر نقدی را به سپاه پاسداران مرکز خیابان شهدا ، سپاه پاسداران خیابان بابلسر ، شیرو خورشید سرخ بابل، و درامیرکلا به مسجد جامع تحویل دهند .

*شورای هماهنگی اصناف بابلسر تشکیل شد. این شورا مرکب از 7 نفر تشکیل شده است که کارش تامین احتیاجات مردم و اصناف است .

*شهرداری بابلسر اقدامات عمرانی انجام شده چهار ماه اخیر این شهر را بدین شرح اعلام کرد :

- بتن ریزی کوچه های شهر با خود یاری اهالی با اعتبار 132900 ریال ، - ادامه آسفالت خیابانهای مصباح و جامی با اعتبار3.358.928 ریال -  ادامه آسفالت 6 رشته از کو چه های شهر  با اعتبار 1.509.756 ریال ، لوله کشی قسمتی از خیابانها و کوچه های شهر بابلسر جمعاً به طول3640  متر و با اعتبار 2.483.580 ریال - و آسفالت خیابان فرعی به طول 715 متر با 90  درصد کار انجام شده ، اگوی خیابان امیر مازندرانی با 60 درصد کارهای انجام شده که بودجه این طرح ها از بودجه عمرانی شهرداری و کمک بلا عوض استانداری مازندران و از محل طرح های خاص ناحیه ای تامین و پرداخت شده است .

*بیست و هشتمین دوره مسابقات مشت زنی قهرمانی کشور که در مشهد انجام شد تیم مازندران با 2 مدال نقره و 3 مدال برنز به مقام پنجم رسید . فریبرز نصیری در 48 کیلوگرم وجواد ضیاء بخش در 67  کیلوگرم مدال نقره ، و امین علیزاده در60 کیلوگرم و کاظم رستگار در 71 کیلوگرم و قاسم آغاسی پور در سنگین وزن مدال برنز کسب کردند .

*سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بابلسر اعلام کرد یکی از وابستگان معروف رژیم منحوس پهلوی که قریب 27 روستا را زیر نفوذ خود داشته و از همکاران نزدیک شاپور غلامرضا بود دستگیر شده است .

*مسابقات کشتی آزاد و فرنگی جوانان انتخابی بابل به پایان رسید و قهرمانان اول  هر وزن در مسابقات قهرمانی استان تحت عنوان جام منصور رئیسی شرکت خواهد کرد . این مسابقات 30 آبان در گرگان برگزار می شود . قهرمانان کشتی فرنگی : 48 کیلوگرم علی اصغر حقگو ، 52 کیلوگرم شعبان طبری ، 57 کیلوگرم علیرضا فرج پور ، 62 کیلوگرم فرهاد محمد علیزاده ، 68 کیلوگرم عباس شکری ، قهرمانان کشتی آزاد : 48 کیلوگرم محمد تقی محمد جان نیا ، 52 کیلوگرم قاسم درزی ، 57 کیلوگرم میرسعید میرزاده ، 62 کیلوگرم حبیب اله احمدی ، 68 کیلوگرم عباس شکری ، 74 کیلوگرم رضا آزادی ، 82 کیلوگرم عبدالله اوصیاء ، 90 کیلوگرم علی اسدی ، 100 کیلوگرم علی رمضانی و سنگین تر از 100 کیلوگرم مجید شیخ زاده .

 

 

*فردا اولین روز ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر ، ماه افتخار و ایثار مسلمین است . اهالی مبارز فریدونکنار در گرامیداشت این روز بزرگ همزمان با دیگر شهرهای کشورمان در راهپیمایی بزرگ این روز شرکت خواهند کرد. این راهپیمایی صبح فردا از مسجد امام سجاد فریدونکنار آغاز و به مسجد جامع ختم می شود .

*بمناسبت ماه محرم ماه قیام پیشوای آزادگان جهان و سالگرد شهیدان ماه محرم مراسم راهپیمایی مردم بابلسر از ساعت 9 صبح فردا از مرکر سپاه پاسداران آغاز و پس از عبور از خیابانهای شهر در بقعه امامزاده ابراهیم اجتماع خواهند کرد . ضمنا مردم مبارز بهنمیر نیز از مسجد جامع این بخش شرکت و به راهپیمایی مردم بابلسر ملحق خواهند شد .

*یکی از پاسداران سپاه بابلسر به نام حسین سالاری که همراه با تیم امدادی این سپاه برای کمک به زلزله زدگان به جنوب خراسان اعزام شده بود در راه بازگشت شب گذشته 28 آبان در نزدیکی مشهد بر اثر سانجه رانندگی جان خود را از دست داد و 2 تن دیگر از برادران به اسامی محمود رجبی و فتحعلی رحیمیان مجروح گردیدند . سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بابلسر این سانحه ناگوار را به خانواده و همرزمانش تسلیت عرض می نماید .

*انجمن دانشجویان مسلمان دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی بابلسر اعلام موجودیت کرد . این انجمن در مرامنامه حود آورده است که ایدئولوژی ما اسلام و قانون ما قرآن و جهان بینی ما توجید و رهبر ما در این مقطع از تاریخ امام حمینی می باشد . پیرو خط امام هستیم و خط امام را یک مسئله ذهنی ندانسته که عینی است . چرا که پیروی عمل است و نه فکر ، پس با توجه با اصل استوار اسلام و تولی و تبری، همه ارگانهایی را که در صراط مستقیم راه بپیمایند ، بدون هیچگونه وابستگی به آنها مورد تائید و تقویت قرار می دهیم .

*مراسم اولین شب ماه محرم دیشب با شکوه خاصی در بابل ، امیرکلا ، بابلسر ، بهمنمیر ، فریدونکنار و روستاهای اطراف برگزار شد.(چهارشنبه 30 آبان) و طی آن مردم مسلمان و مبارز این خطه از نخستین ساعات شب بعد از نماز مغرب و عشا تا پاسی از نیمه شب دست به راهپیمایی شبانه زدند و تکبیر گویان در خیابانها و محلات شهر و روستا های شهرستان بابل به حرکت در آمده و با شعارهای ضد امپریالیستی این شب بزرگ را گرامی داشتند .    نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)