چهارشنبه 7 خرداد 1399
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 215 تاریخ انتشار: 1394-09-10 تعداد بازدید: 1133 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

بازسازی شهر سوسنگرد و خاطره ای از آیت الله روحانی


در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، آیت الله شیخ هادی روحانی نماینده فقید امام خمینی (ره) در استان مازندران و امام جمعه بابل بازدیدهای متعددی از جبهه های نبرد حق علیه باطل و شهرهای جنگ زده که در اثر بمباران و حملات نیروهای بعثی عراق ویران شده بودند داشت. در آن بحبوحه جنگ، استان خراسان بازسازی هویزه را به عهده گرفته بود. که آیت الله روحانی پس از دیدن شهر مخروبه سوسنگرد بسیار ناراحت شده بود و به فکر بازسازی این شهر افتاد.

آیت الله روحانی که در مدسه صدراقامت داشت بخاطر کمکهای مردمی که از شهر و روستاهای مختلف بابل برای ارسال به جبهه های جنگ تقدیم ایشان می شد. معمولاً تلفنی آمار این کمکها را در اختیار نگارنده قرار می داد، که از طریق صدا و سیما به اطلاع مردم برسد تا زمینه تشویق و دریافت اعانات بیشتری در این زمینه فراهم گردد. حدود ساعت 10 صبح روز سه شنبه 4 خرداد 1361 یعنی یک روز پس از آزادسازی خرمشهر توسط رزمندگان جان بر کف اسلام بود که حاج آقا روحانی تلفنی اینجانب را به مدرسه صدر فراخواند تا مطلبی را اطلاع رسانی نمایم. مدرسه صدر در محله پنجشنبه بازار قدیم پشت چهار سوق واقع بود و حاج آقا در طبقه فوقانی ورودی هشتی در ضلع شرقی مدرسه اقامت داشت و محل کار ایشان بود.

اتاق بزرگی به نام عرش بالای هشتی که کتابخانه مدرسه نیز در آن قرار داشت . حاج آقا در ضلع جنوبی عرش نشسته بود و تلفن سبزرنگی بر روی میز کوچکی قرار داشت که خود گوشی را برمی داشت.

وقتی آیت الله روحانی مصمم به بازسازی سوسنگرد شده بود، به نگارنده گفت: برای نخستین بار به شما می گویم که از قرآن استخاره کردم ، تا مردم مازندران بتوانند شهر سوسنگرد را که در جنگ تحمیلی توسط مزدوران صدام بمباران و ویران شده بود بازسازی کنند. دلهره داشتم که آیا من و مردم مازندران در اجرای این طرح موفق می شویم یا خیر. بالاخره پس از تفکّر فراوان، به قرآن پناه بردم و بااستخاره آیه شماره 84 سوره کهف در جوابم آمد. در این آیه آمده است : همانا ما او را در زمین قدرت دادیم و از هر چیزی اسباب و وسایلی در اختیار او نهادیم.

با این استخاره از آیه 84 سوره کهف، تصمیم به نوشتن تلگرافی برای امام خمینی گرفتم. چون درآن زمان فاکس وجود نداشت همانجا از تلفن سبز رنگ حاج آقا روحانی خبربازسازی سوسنگرد، که متن تلگراف ایشان به امام خمینی بود را برای رادیو و تلویزیون مازندران به ساری مخابره کردم. پس از آن به دستور حاج آقا متن تلگراف را به اداره مخابرات بابل جنب باغ ملی بردم و آن را برای دفتر امام خمینی مخابره کردم.

خبر این رویداد مهم در ساعت 2 بعدازظهر سه شنبه 4 خرداد 1361 از بخش خبری رادیو سراسری ایران به عنوان خبر مهم پخش گردید. در ساعت 5 عصر همان روز از رادیو و ساعت 7 عصر از بخش اخبار استان تلویزیون مازندران پخش شده بود. مردم خداجوی استان مازندران برای بازسازی سوسنگرد حدود 300 میلیون تومان مساعدت کردند.

در زمان ملاقات با حاج آقا روحانی و نوشتن متن خبر و تلگراف برای امام خمینی به منظور بازسازی سوسنگرد توسط مردم مازندران ، مهندس حاج سید جوادی به اتفاق چند تن از مهندسان آمده بودند تا برای طراحی بنای جدید مدرسه علمیه صدر با ایشان مشورت کنند. کاغذهای بزرگ نقشه و طراحی مدرسه جدید نیز برروی فرش پهن شده بود و مهندسان در حال گفتگو با آیت الله روحانی بودند. در پی این جلسه بود که پس از چندی، مدرسه علمیه صدر الاعظم که در سال 1221 هجری قمری توسط میرزا محمد شفیع صدراعظم  فتحعلیشاه قاجار احداث شده بود تخریب گردید و چند سال بعد مدرسه فعلی با نام خاتم الانبیاء جایگزین آن گردید. (صمد صالح طبری)   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)