چهارشنبه 7 خرداد 1399
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 212 تاریخ انتشار: 1394-08-28 تعداد بازدید: 1233 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

عوامل موثر در توسعه پایدار روستایی در بابل


مقاله ای از دکتر سعید مشایی

          عوامل موثر در توسعه پایدار روستایی در بابل

     توسعه گردشگری واستقرارصنایع تبدیلی دراشتغالزایی روستائیان مؤثراست

 شهرستان بابل از پتانسیل های ویژه ای برای رشد و توسعه پایدار در زمینه های مختلف در روستاها  برخوردار است. که باید از فرصت های موجود در روستاها حداکثر استفاده ممکن را کرد تا علاوه بر اشتغالزایی برای ساکنان روستاها، این روستاها خالی از سکنه نشوند.

مناطق روستایی در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا و در حال توسعه نقش بارز و موثری در تحولات اقتصادملی و منطقه ای کشورها دارند. اما چرا در شهرستان بابل که دارای ظرفیت های بالایی است متاسفانه چنین نیست.

 بسیاری از روستاهای این شهرستان با مهاجرت اهالی به شهرها برای بهبود امور اقتصادی، با کاهش جمعیت مواجه شدند یا خالی از سکنه شده اند. برخی روستائیان نیز فقط در فصل کشت و زرع به زادگاهشان باز می گردند که اگر ما امکانات اسکان گردشگران در نقاط روستایی را  فراهم نمائیم. دیگر کسی  دوست ندارد روستای محل زندگیش را برای امرار معاش ترک کند.

در مناطق روستایی جنوب شهرستان و سایر روستاهای بخش مرکزی  امکانات بالقوه ای وجود دارد که می توان از آن برای توسعه پایدار روستایی بهره مند شد.

مناظر طبیعی گردشگرپذیر در روستاهای بابل شامل کوه، جنگل، مرتع، جلگه، آبشار، رودخانه و آببندان ها بهترین و مناسب ترین ویژگی و قابلیت را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی  دارند. مرکبات که پس از برنج مهمترین میزان درآمدزایی در اقتصاد روستایی را برای روستائیان دارد. در صورت ایجاد  واحدهای صنایع تبدیلی می توان بر ارزش افزوده این محصول افزود. بعنوان مثال از پرتقال می توان فرآورده های مهمی همچون : آب پرتقال، شربت، انواع کمپوت، پودر مرکبات، کنسانتره و ... از این محصول تهیه کرد. چرا بابل که از مهمترین شهرستانهای تولید کننده پرتقال در سطح کشور است فاقد کارخانه آبمیوه گیری و صنایع مرتبط است؟ بخاطر همین نقیصه است که برخی اوقات محصول مرکبات بعلت نبودن مکان مناسبی برای نگهداری در انبارها، یا پای درخت می پوسند و از بین می روند . لذا باید برای استقرار صنایع تبدیلی جهت افزایش ارزش افزوده، برای روستائیان و ارتقاء اقتصاد منطقه از وجود سرمایه گذاران استفاده نمود و فرصت سرمایه گذاری و امنیت سرمایه را نیز برای آنان فراهم کرد.

توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی و تقویت صنعت گردشگری با وجود پتانسیل های موجود در روستاها از راههای بسیار موثر در توسعه پایدار روستایی محسوب می شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد روستاها از مهمترین مقاصد گردشگری شهرستان بابل تبدیل خواهند شد. یعنی توریسم روستایی در توسعه پایدار روستایی تاثیرگذار خواهد بود. لذا حفاظت از مناطق مستعد گردشگری روستایی و حفظ فرهنگ روستایی باید در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار گیرد.

همانگونه که موضوع مهم گردشگری روستایی در بیشتر نقاط جهان بخاطر ایجاد فرصت های شغلی و منابع درآمدی در کنار کشاورزی و دامداری و تقویت صنایع دستی وفرهنگ بومی و آداب و رسوم محلی و آئینهای قدیمی، و زنبورداری و پرورش آبزیان در آببندانها اهمیت ویژه ای یافته است که ما هم باید آن را برای درآمدزایی و تامین رفاه اجتماعی سالم در بابل اجرایی کنیم.

    نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)