جمعه 3 تير 1401
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 204 تاریخ انتشار: 1394-07-25 تعداد بازدید: 1974 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

ترافیک خودساخته مدیریت شهری بابل


 

                                           ترافیک خود ساخته مدیریت شهری بابل

میدان ولایت بابل،  یا همان میدان هلال احمر از نظر عبور و مرور پرتردد ترین  و بی نظم ترین میدان شهر بابل است. که شاید از این نظر رتبه برتر را  نیز در سطح کشور یا شمال ایران از آن خود نماید.

 از ویژگی های بارز این میدان، بخاطر قرار گرفتن در شاهراه اصلی شهر عقب مانده بابل، که فاقد جاده کمربندی است محل عبور و مرور خودروهای سبک و سنگین برون شهری و درون شهری می باشد. از طرفی وجود دهها اداره و مدرسه در میدان و اطراف آن، ظرفیت این میدان را به حد انفجار رسانده است. علاوه بر این، استقرار ایستگاههای متعدد تاکسی و اتوبوس شهری نیز مزید بر علت شده است تا در شرایط عادی مشکلات ترافیکی حادّی بر این میدان و خیابانهای جانبی آن حاکم باشد.

با این مقدمه کوتاه تصور کنید میدانی که از نظر ترافیکی بیمار تلقی می گردد. خود پذیرای برگزاری انواع و اقسام آئین های مذهبی و ملی نیز در این میدان است. استقرار ادارات فرمانداری، شهرداری، هلال احمر، دادگستری، ثبت اسناد و املاک، بانک ملی مرکزی، چندین واحد اموزشی و پاساژ و مجتمع های تجاری و پزشکی، ایستگاههای تاکسی و اتوبوس در کنار هلال احمر، شهرداری، فرمانداری، زورخانه ، میدان شهید کارگر، و ایستگاههای برون شهری بخاطر قرار گرفتن این میدان در مسیر جاده های اصلی تهران- شمال- مشهد مقدس، جدید و قدیم بابل-آمل،  و بندپی شرقی و غربی، و بخشهای لاله آباد و گتاب و... وضعیت میدان ولایت به گونه ای رقم زده است که هر دقیقه یا هر لحظه دهها خودرو از جهت های اصلی جنوب، شمال ، شرق و غرب وارد این میدان می شوند و نسبت به سوار کردن یا پیاده نمودن مسافران اقدام می کنند. همچنین برای عبور بخشی از بیماران از دیگر نقاط شهری و انتقال بیماران اورژانسی به بیمارستانهای بزرگ آیت الله روحانی و شهید بهشتی و دهها مجتمع و ساختمانهای پزشکان و.. چاره ای جز عبور اجباری از میدان ولایت نیست.

 ورود خودروهای سنگین و اتوبوسهای برون شهری از تهران و گرگان و مشهد و بجنورد که باید به جبر از این مسیر حیاتی و شاهراه عبور کنند. چگونه می توان باور کرد که مدیریت شهری بابل با استقرار از ساختمان چند طبقه فرمانداری بعنوان اداره ای مادر و تصمیم گیرنده  بر این مسائل اجتماعی و آزاردهنده اشراف ندارند و مجوز برگزاری اکثر مراسم رژه و راهپیمایی و تشییع جنازه و آئین های ملی و مذهبی  را نیز در این میدان صادر می کند؟

در ماهی که گذشت مراسم تشییع باشکوه شهدای غواص، رژه نیروهای مسلح در هفته دفاع مقدس، تشییع پیکر کاپیتان بابلی تیم پرسپولیس که شنبه گذشته انجام شد مشکلاتی را برای صاحبان خودروها و شهروندان و مسافران ایجاد کرده بود که اعتراض شهروندان را  در پی داشت. که ضرورت دارد مسئولان برای  اخذ تصمیم گیری جدی در این زمینه اقدامات شایسته و اصولی را اتخاذ نمایند.

 نشریه بابل نامه بارها این چنین مسائل و مشکلات و راهکارها را برای اصلاح و پیشبرد امور ارائه داده است . اما طبق معمول هیچگاه این مطالب و پیشنهادها که برگرفته از خواست و منطق مردم  و کارشناسان عزیز است متأسفانه نتوانسته است تغییری در تصمیم های  اعمال شده مسئولان شهری ایجاد کند. اما از آنجا که رسالت ما بعنوان یک رسانه محلی بیان مسائل و مشکلات جاری جامعه است. همچنان می نویسیم و از تکرار مکررات نیز خسته نمی شویم، زیرا این مطالب همچنانکه که گفتیم ثبت در تاریخ خواهد شد و هرگز نسل حاضر و آیندگان ما مطبوعاتی ها را بخاطر سکوت مورد ملامت و سرزنش قرار نخواهند داد .لذا  این مسئولان هستند که باید در چنین مواردی درایت بیشتری بخرج دهند و زمینه های  رفاه شهروندان را فراهم آورند.

در جریان مراسم تشییع پیکر کاپیتان بابلی پرسپولیس هرگز مسئولان محلی و مدیریت شهری بابل تجربه یک امر ملی را نداشتند و با مشکلاتی مواجه شدند. این مدیریت حتی از تجربه پایتخت نشین ها در انتقال ورزش دوستان به سکوهای ورزشگاه آزادی نیز استفاده نکردند و وضعیت آن شد که برنامه مطابق آنچه که از قبل تدارک دیده شده بود، اجرایی نشد. نظم در ورزشگاه شهدای هفتم تیر بابل حاکم نبود و نماز میت نیز اقامه نشد. و انتقال پیکر فوتبالیست محبوب در زمین ورزشگاه آنچنان که باید و هوادارانی که از شهرهای مختلف دور و نزدیک به بابل آمده بودند  انتظار داشتند میسر نشد و هجوم مردم صدماتی نیز به تاسیسات ورزشگاه وارد کرده است که ناشی از بی برنامگی مسئولان در کنترل جمعیت مشتاق و عزادار بود. حتی برخی از بازیکنان سرشناس و اتوبوس حامل بازیکنان پرسپولیس نتوانستند وارد ورزشگاه شوند و به نوشته رسانه ها  آنها ناهار خودشان در قائمشهر صرف کردند.

اگر مسئولان تصمیم گیرنده بابلی با درایت بیشتری عمل می کردند می بایستی از ابتدای شروع مراسم، پیکر مرحوم نوروزی را بر روی جایگاه بلندی در ضلع جنوبی ورزشگاه شهدای هفتم تیر قرار می دادند و ضمن قرائت قران و مداحی و عزاداری منتظر می ماندند تا تمام همبازی های کاپیتان نوروزی در کنار پیکرش گرد می آمدند و پس از قرائت نماز میت، از ورزشگاه به آرامی خارج شده و ضمن تشییع پیکر نوروزی، با عبور از میدان ولایت و خیابان بازار از عطش جمعیت جوان مشتاق کاسته میشد و  تا میدان شهید بزاز اکثر مشتاقان این قهرمان ملی می توانستند در این مراسم شرکت نمایند و از آنجا با انتقال پیکر نوروزی به زادگاهش روستای کپورچال مراسم با نظم خاصی برگزار می شد.

مشخص نیست دلیل شروع مراسم تشییع در فاصله کوتاه مکانی از ایستگاه آمل تا فرمانداری براساس کدام معیارهای عقلی صورت گرفته بود و اصرار برخی مسئولان در سوق دادن اکثر آئین ها و مراسم به میدان شلوغ و پرتردد ولایت که توان کشش بار ترافیک عادی را ندارد چگونه می تواند وجود صدها خودرو و هزاران جمعیت مشتاق و جوان پرشور را در خود جای دهد. شاید در تهران جمعیت بیشتری آمده بودند اما اکثر طرفداران بر روی سکوها منظم مراسم را نظاره گر بودند و وضعیتی همچون ورزشگاه بابل را شاهد نبودیم. اگر مسیر تشییع از ورزشگاه شهدای هفتم تیر بطرف میدان شهید بزاز برگزار می شد بعد مسافت منتظران را سیراب می کرد و هرگز علاقه مندان در صدد رسیدن به پیکر زنده یادنوروزی و چهره های ملی پوشی که قصد حضوردر این مراسم را داشتند بیقراری نمی کردند.

 در حقیقت ترافیک نابسامان و اتلاف کننده وقت مردم و ازدحام موجود در میدان ولایت و بی نظمی در ورزشگاه و اطراف میدان و خیابانهای اطراف نوعی ترافیک خودساخته ای است که برخی تصمیم گیرنده بوجود می آورند. امید است این مسئولان بر دیگران اشکال نگیرند و خودشان را مبرا ندانند و به خواسته های معقول کارشناسان و دلسوزان نظام و مردم  همیشه در صحنه که بفرموده امام خمینی (ره) ولی نعمت ما هستند بیشتراحترام بگذارند.   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)