شنبه 2 شهريور 1398
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 190 تاریخ انتشار: 1394-05-14 تعداد بازدید: 1307 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

تخریب سینما استقلال بابل


 تخریب سینما استقلال، پرخاطره ترین سینمای خانوادگی بابل آغاز شد؛

                      سومین سینمای بابل در قربانگاه تخریب

بابل- خبرنگار بابل نامه:

از چند روز پیش تخریب سومین سینمای بابل در میدان 17 شهریور آغاز شد. پس از تخریب سینماهای زیبا و انقلاب (مهر سابق) بابل، سینمای استقلال (داریوش سابق) که از بزرگترین سینماهای استان و این شهر بود و به سینمای خانوادگی نیز اشتهار داشت و خانواده های بابلی خاطرات زیادی از این سینما به یاد دارند، به راحتی به قربانگاه  تخریب برده شد.

متأسفانه  تخریب سینما در بابل به یک عادت در آمده است، و با ادامه وضعیت نامناسب فعلی انتظار می رود سینما ارشاد (پازارگاد سابق)  در میدان 17 شهریور نیز که بیش از 13 سال از تعطیلی آن می گذرد، شاید بعنوان چهارمین سینمای بابل  قربانی تخریب و نابود شود. شاید در بخشی از سینماهای  تخریبی و نابود شده انقلاب و استقلال سینماهای کوچکی با عنوان پردیس سینمایی ایجاد شود و یا شاید وقتی دیگر... اما برای شهروندی چه مکانی جایگزین خواهد شد؟

وظیفه شهرداری و شورای اسلامی شهر که باید زمینه ساز و توسعه دهنده واحدهای فرهنگی و تفریحی شهر باشند  در این چیست؟ آیا شهرداری باید به این فکر کند که از حاصل معاملات انجام شده پولها و درآمدهای میلیاردی کسب کرده است؟ آیا شورا و شهرداری در قبال تخریب سینماها، برای شهرستان 520 هزار نفری بابل که فعلاً دارای یک سالن فعال است و عنقریب سینما ارشاد نیز احتمال تخریب آن می رود چه برنامه های جایگزینی دارند؟

سینماهای زیبا، انقلاب، و استقلال سه سینمای قدیمی و پرخاطره بابل بودند که قبل از مرگ و نابودی آنها ، دارای سالنهای زمستانی و تراس های تابستانی بودند. که در ایّام تابستان هرشب دو سأنس فیلم برای علاقه مندان به هنر هفتم نمایش میداند. سینما های انقلاب و استقلال قبل از انقلاب در دهه چهل، پس از تجهیز به کولرهای بزرگ آبی که می توانستند تا اندازه ای محیط سینما را خنک و قابل تحمل کنند. تراس های تابستانی را تبدیل به سینماهای مستقل تابستانی کرده بودند و فیلمهای جداگانه نمایش میدادند. یعنی در فصل تابستان تعداد دو سینمای تابستانی به نامهای تراس تابستانی (مهر و داریوش قبل از انقلاب) به سینماهای موجود بابل اضافه می شد.

 علاوه بر بابلیها، برخی از علاقه مندان بخاطر تعدّد سینما در میدان ایستگاه( 17 شهریور فعلی) از سایر شهرهای استان روزهای تعطیل به بابل می آمدند و تمام فیلمها را در مدت یک روز در سینماهای این میدان تماشا می کردند.

سینما داریوش بابل که پس از انقلاب به استقلال تغییر نام داده شد از سینماهای درجه یک در آن دوران بود که دارای بزرگترین سالن انتظار استان نیز بود. و در روزهای شلوغ و پر فروش فیلم های مطرح مشکل گنجایش جمعیت برای استقرار در سالن انتظار را نداشت.این سینما با سالن های زمستانی و تراس (روباز) تابستانی که ورودی آن در میدان ایستگاه مقابل گاراژ ایران پیما قرار داشت  در سال 1333 شمسی توسط محمد قلی اهرابی تاسیس شد که با نمایش فیلم (هلن قهرمان) افتتاح گردید. بهای بلیط این سینما  قسمتهای جلوی پرده  ده، و پانزده ریال،  و لژ آن بیست ریال بود.

در سال 1346 پس از تعمیرات و تغییر دکوراسیون و سالن انتظار سینما داریوش (استقلال)، درهای ورودی آن به خیابان مجاور جنب هتل میامی انتقال داده شد و قیمت بلیط آن به پانزده، بیست، و بیست و پنج ریال افزایش داده شد. سینمای جدید با فیلم خارجی ( شب ژنرال ها) در مراسمی افتتاح شد. و ورودی قدیمی این سینما مقابل گاراژ ایران پیما در میدان ایستگاه اختصاص به ورودی سینمای روباز تابستانی اختصاص یافت و در سایر فصل های سال که بخاطر سرمای هوا سینما تابستانی تعطیل بود لیستی و پارچه های تبلیغاتی فیلمهای در حال اکران درسالن  سینما زمستانی، بر سر در سینمای تابستانی برای تبلیغات نصب می شد. خروجی سینمای روباز تابستانی نیز در محل حیاط مجاور هتل رضا فعلی و میامی سابق و ورودی سالن زمستانی قرار داده شد.

حالا با تخریب سینماهای زمستانی و تابستانی استقلال که در مرغوب ترین نقطه مرکزی بابل واقع است پاساژ بزرگی با واحدهای تجاری پرتعدا و زیبا ایجاد خواهد شد که بر ترافیک غیر قابل تحمل فعلی این منطقه مرکزی و کوچک از نظر محیطی افزوده خواهد شد. نکته جالب اینکه هیچ یک از ساختمان های نوساز در این منطقه در سالهای گذشته عقب نشینی نداشته اند که این در حال حاضر و سالهای آینده بسیار مشکل ساز است و میدان 17 شهریور باید فقط بروی عابران گشوده شود.

 به راستی فکر کرده اید که چه کسانی دلشان به فرهنگ و هنر شهرستان بابل می سوزد؟ کاری نداشته باشید، عاشقان را بگذارید بنالند همه - مصلحت نیست که این زمزمه خاموش شود. منتظر تخریب چهارمین سینمای تعطیل شده میدان 17 شهریوربابل و تبدیل چند گاراژ بزرگ و متروکه موجود در این میدان در مرکز شهر بابل برای درآمدزایی بیشتر شهرداری برای گذران امور جاری باشیم. حال چه بر سر فرهنگ و هنر این شهر می آید فقط خدا می داند و خدا.   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)