دوشنبه 5 اسفند 1398
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 182 تاریخ انتشار: 1393-08-01 تعداد بازدید: 1970 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

علل مهاجرت روستائیان به شهرها


علل مهاجرت روستاییان به شهرها

15 مهرماه امسال برای نخستین بار روز ملی روستا در برخی نقاط  کشور برگزار شد. البته خیلی بی سر و صدا و بدون زمینه های قبلی و شاید عده ای خاص  می دانستند که 15 مهرماه روز ملی روستا است. و این هم از مظلومیت روستا و روستاییان که اگر رسانه ها خبر برگزاری روز ملی روستا را پخش نمی کردند کسی از روز روستا خبر نداشت.

شاید نامگذاری روزی به نام روستا، سبب توجه دولتمردان به مشکلات روستا و روستائیان،  و علل مهاجرت بی رویه آنان به شهرها و لاجرم درمان آن گردد. . بسیاری از بزرگان دینی و فرهنگی ما از روستاها برخاسته اند و روستاها می توانند به عنوان ذخایر  دینی و فرهنگی نیز به جامعه معرفی شوند. اکثر مسئولان نظام را روستاییان تشکیل می دهند و این مسولان در هر پست و جایگاهی که هستند می توانند با شناخت کاملی که از زادگاهشان دارند با برنامه ریزی اصولی در ایجاد اقتصاد پایدار در روستاها و ماندگاری روستاییان در روستاها، آنها را از افزایش درآمد حاصل از دسترنج شان آسوده خاطر سازند.

روستاییان زحمتکش و پرتلاش همواره نقش بارز و ارزشمندی در عرصه های تولید و فرآورده های دامی و کشاورزی دارند. نقش روستاییان در عرصه های 8 سال دفاع مقدس را نمی توان کتمان کرد  وقتی وارد هر روستا می شویم گلزار شهدای روستاها بیانگر وجود شهیدان گرانقدر جنگ تحمیلی است که جانشان را نثار نظام اسلامی کردند تا کشور را از گزند تعرض دشمنان مصون بماند.

اما چه چیزی موجب شده است تا روستازاده سرزمین آبا اجدادی خودش را ترک کند و عازم شهرهای غریبه شود؟

از علل این مهاجرت ها می توان به مسائلی که مربوط به کشاورزی و دامداری و پایین بودن درآمد روستائیان است اشاره کرد. که هیچگاه دولت ها توجهی برای رفع این نارسایی ها نداشته اند. وقتی دامداری و کشاورزی که از مهمترین شغل های رایج در روستاهاست مقرون به صرفه نباشد. وقتی درآمد روستائیان پاسخگوی نیازهای زندگی آنان نباشد. وقتی میزان خدمات و تکنولوژی و ... در روستاها بسیار پایین است. باید هم روستاها خالی از سکنه شوند و روستائیان برای کسب درآمد بیشتر و استفاده از امکانات شهری خانه و محل زندگی شان را ترک کنند و عازم شهرها شوند.

این مهاجرت ها نه تنها با تقویت زیر ساختها در روستاها کاهش نیافته است بلکه بیشتر هم شده است. به طوری که اگر در دهه های اولیه پس از پیروزی انقلاب میزان آمار شهرنشینان کمتر از روستانشینان بود، اکنون این آمار برعکس شده است.

وقتی کشاورز با مشکلاتی همچون خشکسالی و کم آبی و از طرفی واردات بی رویه محصولات کشاورزی مواجه می شود و متضرر می گردد. آیا می توان انتظار داشت روستائیان به کشت و زرع امیدوار باشند؟ وقتی یک کشاورز 6ماه از سال کار مشقت باری را دنبال می کند و سودی عایدش نمی شود و  در 6 ماه دوم سال  نیز بیکار است چگونه می تواند به ماندن در روستا امیدوار باشد؟

با ادامه این وضعیت و نبودن فریاد رسی که آلام روستاییان را تا اندازه ای التیام بخشد. وضعیت روز به روز بدتر و بغرنج تر می شود. اکنون زمین های کشاورزی در مازندران به راحتی بفروش می رسند ویلاها و واحدهای تجاری و مسکونی جایگزین زمین های پرارزش کشاورزی می شوند. جوانان نیز با مشاهده وضعیت نابسامان زندگی پدران و مادرانشان، هیچ علاقه ای به کشاورزی و دامداری نشان نمی دهند.

با فوت والدین، برخی از وراث با فروش دام و طیور و تفکیک زمین های کشاورزی به قطعات کوچکتر، خود به خود زمینه نابودی دامداری و کشاورزی  در روستا ها رقم می خورد. وقتی زمین های کشاورزی بجای یکپارچه سازی، تقسیم و کوچک شد. دیگر کشاورزی برای روستاییان مقرون به صرفه نخواهد بود.

اگرچه زیرساختها در روستاها شامل آبرسانی، برق رسانی، مخابرات و گازرسانی تقویت شده است اما مهاجرت ها از روستا ها همچنان ادامه دارد و تنها پیرمردها و پیرزن ها در روستاها مانده اند که آنها هم برای معالجه و درمان به اجبار نزد  فرزندانشان به شهرها می روند. حضرت علی (ع) می فرمایند؛ بهترین تفریح کار است. اما حالا کمتر کسی را مشاهده می کنید که کار را دوست داشته باشد.

فروش زمین های کشاورزی به صورت فرهنگ غلطی در روستاها رایج شده است . زیرا مشقت کار زراعت و مقرون به صرفه نبودن کشاورزی موجب شده است تا کسی کار را دوست نداشته باشد و زمین فروشی نماید. لذا باید اقتصاد روستایی متنوع شود تا روستایی راغب شود در روستا بماند. کشاورزی که در 6 ماه سال بیکار است باید برای او در روستا کار ایجاد کرد تا در وطن خود بماند و برای کسب درآمد به شهر مهاجرت نکند.

در کشور چین، کارگاههای خانگی بسیار فعال هستند و حاصل کارشان را به کارخانه ها ارائه می دهند تا برای آنها درآمدزا باشد. آیا ما نمی توانیم صنایع مرتبط با کشاورزی را در روستاها راه اندازی کنیم؟ آیا ما نمی توانیم وامهای کم بهره برای تقویت صنایع دستی و روستایی  به روستانشین ها پرداخت نماییم؟

با تقویت اقتصاد روستایی و ایجاد  آبیاری تحت فشار و علمی و ترویج صنایع در روستاها می توان به درآمدزایی روستانشینان کمک کرد. باید فرهنگ کار را در روستاها نهادینه کرد تا روستائیان بتوانند درآمد پایدار و معقولی داشته باشند تاعازم شهرها نشوند. باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که مهاجرت روستاییان به شهرها معکوس شود و شرایط با ایجاد فرصت های شغلی در روستاها دگرگون گردد.

در روزی که به نام روستا نامگذاری شده است به صرف چند سخنرانی، هیچوقت مشکلات روستاییان و روستاها حل نخواهد شد. باید اقتصاد در روستا شکوفا شود و دست دلالها از محصولات کشاورزی که بیشتر سود را نصیب خودشان می کنند قطع شود.

می توان برخی صنایع و دانشگاهها را نیز به روستاها انتقال داد تا برای اقتصاد روستائیان درآمدزا باشد. جاذبه های طبیعی در روستاها نیز می تواند به عنوان صنعت گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهور در همایش روزملی روستا  در تهران بر ضرورت امتیاز ویژه برای روستائیان  تاکید کرد. که در صورت توجه دولتمردان و اجرایی شدن آن می تواند برای روستا نشین ها مفید و مثمرثمر واقع گردد.   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)