دوشنبه 5 اسفند 1398
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 170 تاریخ انتشار: 1393-06-11 تعداد بازدید: 1556 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

ضرورت برچیدن باند شورای راهبردی در مطبوعات بابل


براساس اهدافی که در اساسنامه خانه مطبوعات استان آمده است. مطبوعات کشور و از جمله مطبوعات محلی به عنوان موثرترین عوامل رشد فرهنگ عمومی کشور نقشی اساسی در جهت تحقق اهداف مقدس انقلاب اسلامی و آرمانهای امام (ره) و مقام معظم رهبری و اشاعه ارزشهای انقلابی ایفا می کنند. لذا برای حفظ حقوق و منابع مشروع و قانونی، بهبود وضع اقتصادی، اجتماعی، توسعه دانش فنی و امنیت شغلی، حرفه ای اصحاب جراید و شناسایی امکانات بالقوه و بهره گیری از افکار، اندیشه، تجارب و اراده جمعی اصحاب مطبوعات و فعالان این عرصه میسر خواهد شد.

خانه مطبوعات در سطح استان با اهداف حل مشکلات امور صنفی اعضا و فراهم آوردن تسهیلات رفاهی برای آنان، کوشش در جهت تأسیس و تقویت تعاونی و صندوق اعتباری حمایت برای تسهیلات بیشتر اعضا، دفاع از حقوق قانونی اعضا و حکمیت در اختلافات داخلی اصحاب مطبوعات، جلب و جذب حمایت های مالی و کمک های دولتی و توزیع درست آن بین اعضا، تدوین و اجرای برنامه های فرهنگی- آموزشی و اجرایی نمودن طرح ها و برنامه های مصوب، آسیب شناسی جامعه مطبوعاتی و ارائه ساز و کارهای روزآمد جهت ارتقای کمی و کیفی مطبوعات محلی از جمله اهداف تشکیل خانه مطبوعات در استان است.

خانه مطبوعات استان مازندران نیز در راستای انجام رسالت فرهنگی و اهدافی که اساسنامه بر اجرای آن تاکید دارد. در شهرهای استان افرادی را از طریق انتخابات به عنوان رابط خانه مطبوعات استان تعیین می نماید تا رابطی بین خانه مطبوعات استان و خبرنگاران شهرستانی باشد. و مکاتبات لازم بین خانه مطبوعات با سایر اعضای این خانه را با سهولت بیشتری انجام دهد. البته این انتخابات داخلی در شهرستان بابل برخلاف سایر شهرها به صورت توافقی و انتصابی صورت گرفته است.

اما نکته مهم اینجاست که فرد رابط بخاطر ضعف های عدیده و عدم انگیزه لازم در اجرای وظایف محوله، برخلاف مقررات و موازین اخلاقی، چند تن از نزدیکان خود را به صورت غیرقانونی و باندی ورچین کرده است و با عنوان واهی و جعلی شورای راهبردی خانه مطبوعات بابل اقدام به فعالیت و دریافت اعانات از ادارات و سازمان و شرکتها می نماید.

باند شورای راهبردی نیز بخاطر ضعف های مدیریتی فرد رابط ،  اختیار و عنان امور را  بکلی در دست گرفته و هر کاری که بخواهند انجام می دهند و شخص رابط تقریباً مسلوب الاختیار می شود و حضوری نمایشی  در این ترکیب دارد.

این باند جعلی و غیرقانونی که برخلاف اساسنامه خانه مطبوعات، چند سالی است اختیار فرد رابط و خبرنگاران این شهرستان را  در اختیار گرفته است. بناحق علاوه بر هتک حرمت و بی احترامی به پیش کسوتان و صاحبان امتیاز نشریات بومی در سطح شهرستان بابل، خودشان تصمیم می گیرند که به چه کسانی هدایای متعلقه را واگذار نمایند و چه کسانی را محروم نمایند و یا چه کسانی باید ابتدای مراسم پیش کسوت تلقی گردند، و چه کسانی باید طرد شوند و یا حقوق و احترامشان خدشه دار شود.

این باند که بر خلاف اساسنامه خانه مطبوعات استان و فقط در بابل با این شکل و شمایل خودنمایی کرده است خودشان را جامع الشرایط می دانند تا هرکاری که خود تشخیص داده اند انجام بدهند. و خانه مطبوعات استان نیز بخاطر ضعف های عدیده نتوانسته است به قانون  و وظایفش به نیکی عمل نماید و جلوی حرکتهای غیر قانونی آنان را سد نماید.

این باند پارسال نیز در مراسمی که به مناسبت روز خبرنگار در مرکز بهداشت بابل  برگزار شد. هدایای روز خبرنگار چند تن از عوامل نشریات محلی مستقر در شهرستان بابل را که عضو رسمی خانه مطبوعات استان مازندران هستند . به دلایل نامعلوم  پرداخت نکردند. و امسال نیز هدایای نقدی و غیرنقدی همچون بلیت استخر و کارت تلفن همراه و ...را به کسانی که مورد نظر و علاقه آنان بود پرداخت کرده است. با اینکه تاکید اساسنامه خانه مطبوعات بر روی مطبوعات محلی است. بیشتر دریافت کننده های این هدایا  ویزیتورهای مطبوعاتی بودند . و عوامل دست اندر کار مطبوعات محلی که بیشترین سهم را در توسعه و رشد منطقه در ابعاد گوناگون دارند و بیشترین هزینه های تولید و چاپ و توزیع نشریه را متحمل می شوند از حق قانونی و مسلم خود محروم شده اند.

این باند جعلی و غیرقانونی که  به صورت گروهی به ادارات و سازمان ها مراجعه می کنند کمکهای نقدی و غیرنقدی دریافت می نمایند در سال گذشته 3 سفر تفریحی به آلاشت، نمک آبرود و تهران ترتیب اند. که در بازگشت از این سفرها مازاد هزینه مصرفی  را بین همان افرادی که در سفر حضور داشتند و از امکانات مادی اردویی برخوردار شده اند تقسیم کردند و از پرداخت آن به سایر افراد عضو خانه مطبوعات استان در شهرستان بابل که به دلایلی قادر به حضور در این اردوها نبودند  خودداری کردند.

نکته جالب این که شخص رابط با نامه نگاری و اعلام لیست اعضای بابلی عضو خانه مطبوعات استان که حدود 50 نفر می باشند( به عده لیست اعلام شده از سوی خانه مطبوعات استان)،  پول، بلیت استخر و هدایای دیگر، یا امکانات مسافرت دریافت می کند. اما هیچگاه افراد حاضر در سفرهای اردویی به 50 نفر نمی رسد و حداکثرعده ای حدود 20 تا 30 نفر می توانند در این اردوها شرکت کنند.

در مراسم روز خبرنگار امسال در اتاق اصناف بابل نیز هدایای روز خبرنگار به چند تن از عوامل نشریات محلی بابل پرداخت نشد. همچنین چند روز پس از این مراسم هدیه نقدی شهرداری بابل که قرار بود برای سفر به مشهد مقدس هزینه شود.

 بخاطر برهم خوردن این سفر وجوهات اهدایی شهرداری بصورت نقدی  هر نفر (مبلغ دو میلیون ریال ) بین جمعی از خبرنگاران توزیع گردید که باز هم عده ای دیگر از عوامل پرتلاش نشریات محلی در بابل  بناحق از این هدایا محروم ماندند!!

سئوال از مدیر عامل خانه مطبوعات استان مازندران این است که  چرا باید کسانی که به عللی قادر به مسافرت نیستند از این مزایای ارفاقی و امکانات دریافتی خانه مطبوعات بی بهره بمانند؟ چرا خانه مطبوعات استان برای حفظ شئونات و حیثیت خبرنگاران متعهد با خلاف کاری های این باند غیرقانونی برخورد نمی کند؟ آیا خانه مطبوعات استان میزان کمکهای نقدی و غیرنقدی دریافتی توسط رابط خود در بابل را مورد بررسی و بازرسی ویژه قرار داده است؟ آیا تمام کسانی که حق عضویت سالانه خودشان را پرداخت کرده اند در مدت انتصاب و فعالیت فرد رابط  توانسته اند از هدایایی که با اعلام لیست اعضای بابلی خانه مطبوعات از ادارات و سازمانها دریافت شده است برخوردار شوند؟ اگر جواب منفی است چرا؟

اگردر این زمینه اهمال کاری صورت گرفته است، خانه مطبوعات استان باید پاسخگوی این خلاف کاری های آشکار و غیرقانونی که متاسفانه حیثیت خبرنگاران را زیر سئوال برده است باشد. و به کسانی که بصورت قانونی حق عضویت سالانه خانه مطبوعات را پرداخت کرده اند و بیشترین هزینه ها را نیز برای رشد و توسعه منطقه متحمل می شوند ولی مورد غضب قرار گرفته اند، شرعا و قانونا پاسخگو باشد.

در حالیکه در اساسنامه خانه مطبوعات استان هیچ اشاره ای به جایگاه شورای راهبردی نشده است.  و به رغم انتخابی بودن فرد ربط خانه مطبوعات  استان در سایر شهرهای مازندران ،  چرا تنها در بابل  و به چه علت  بر خلاف اساسنامه خانه مطبوعات استان، شخص رابط هم انتصابی است و هم  با فعالیتهای غیرقانونی افرادی را تحت عنوان  شورای راهبردی در این شهر شکل داده است؟  

انتظار این است تا خانه مطبوعات استان مازندران ضمن بررسی علل این نارسایی ها در شهرستان بابل، نسبت به  پرداخت حقوق حقه  افرادی که در این ماجرا ناجوانمردانه مورد غضب و بی مهری دوستان بظاهر صمیمی قرار گرفته اند اقدام عاجل نماید.  

صمد صالح طبری   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)