چهارشنبه 7 خرداد 1399
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 152 تاریخ انتشار: 1392-11-13 تعداد بازدید: 1908 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

امید رحمت الهی است


 

 

سخن نخست:

در عرصه تلاش و کار و زندگی، هر انسانی با امید وارد عرصه های کارزار می شود. برخی مشکلات و مصائب را تحمل می کنند، اما برخی دچار یأس و نا امیدی می شوند و خود را می بازند. بویژه در شرایط تحریم ها و گرانی و تورم و بیکاری در کشور، موجب این ناامیدی و افسردگی ناشی ازآن  برای برخی آزار دهنده می شود.

چند روز قبل برای خرید گوشت به یک قصابی مراجعه کردم. وقتی قصاب در حال توزین گوشت بود سرش را به شدت به سمت چپ و راست تکان  داد و گفت، نمی دانم  چرا به این وضعیت دچار شده ام. مشکلات و فکر کردن به گرفتاری ها من را اینگونه به افسردگی سوق داده است. به او گفتم در چنین مواردی فقط باید توکل به خدا داشت و به غیر از خدا از کسی کاری ساخته نیست. چرا که امید به خدا به ما انگیزه می دهد و سبب انگیزه های مضاعف در انسان خواهد شد.

انسان به امیدزنده است واگر می دانست که چه زمانی و در چه ساعتی می میرد هرگز نمی توانست کاری را به انجام برساند.

قرآن کریم که کلام حضرت حق تعالی است می فرمایند: همانا کسانی که امید دیدار ما را ندارند معاد را منکرند، و به زندگی دنیا خشنود گشته و به آن دل بسته اند وکسانی که ازآیات ماغافل اند، آنها جایگاه شان آتش است به کیفر آنچه کسب می کرده اند.

و باز هم قرآن می فرمایند: هرکسی که به دیدار پروردگارش امید دارد می بایست کارهای نیکو و صالح انجام دهد.

امید و امیدواری برای هر بنده ای سازنده و عامل موفقیت اوست و کسی که ناامید است پیش از هرکسی سرخورده و شکست پذیر است، و در حقیقت زنده بدون تحرک هستند. می گویند در ناامیدی بسی امید است و پایان شب سیه سپید است.

ائمه اطهار همواره از امید داشتن به عنوان رحمت الهی یاد کردند. حضرت رسول اکرم (ص) می فرمایند: امید و آرزو برای امت من رحمت است، و اگر امید و آرزو نبود، هیچ مادی فرزندش را شیر نمی داد و هیچ باغبانی نهالی نمی کاشت. مادر نماد عاطفه و مهربانی است. امید است که مادری را به مهربانی وا می دارد و باران عطوفت وی را سرازیر می کند. اگر روزی امید را از وی بگیرند حتی حاضر نیست که نوزادش را شیر بدهد.

درتاریخ انقلاب اسلامی ایران، استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جهانخوار ارتباط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران قطع کرد و ضمن تحمیل جنگ 8 ساله  علیه ایران، با محاصره اقتصادی و تحریم های شکننده، سعی داشت انقلاب را با شکست مواجه نماید. از آنجا که محاصره اقتصادی می توانست مردم  را  از دولت ناراضی و علیه نظام اسلامی بشوراند. اما مردم و رهبری با اعتقاد کامل به دانسته های مذهبی و باورهای ایمانی و با توکل به خداوند سبحان در طول 34 سال مقاوم ایستادند وتسلیم نشدند. در حالیکه تصمیم دشمن بر خشکانیدن ریشه مردم انقلابی و مقاوم ایران بود به حمدالله  تاکنون موفق به رسیدن به اهداف شومش نشده و نخواهد شد.

امید به خداوند موجب تقویت قلوب، انگیزه بیشتر و افزایش نشاط در روحیه انسان می گردد.

در سخنان امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی،  بارها از امید به خداوند برای حل مشکلات تاکید شده است. این امید بود که مردم طی 30 سال گذشته با تحمل تمام مشکلات و مشقات زندگی، به راه مقدس شان ادامه دادند. گرانی ها، تورم و سایر مشکلات را بجان خریدند و نگذاشتند تفکر بیگانگان را که قصد داشتند با تحمیل مشکلات بر مردم آنها را از نظام و مسئولان ناامید و مستاصل نمایند به اهداف پلیدشان نایل آیند.

خداوند در قرآن مجید می فرمایند: که چگونه سختی جنگ برای کسانی که امید به دیدار خدا داشته و از او امید پاداش دارند،آسان می شود و همه سختی ها را به جان می خرند.

براساس آموزه های قرآنی، امید به کسب پیروزی است که شخص را در برابر مستکبران قرار می دهد تا جلوی فساد و افساد ظالمان را بگیرد. اگر غیر از این بود، دهها کشور که با کمک به عراق برای شکست ایران در جنگ تحمیلی 8 ساله بسیج و مهیا شده بودند باید به پیروزی می رسیدند. اما انگیزه بالای رزمندگان اسلام نگذاشت در یک جنگ نابرابر که اکثر قدرتهای اهریمنی و ددمنش با عراق بودند این دشمنان به پیروزی برسند و تحقق وعده پیروزی خون بر شمشیر و غلبه حق بر باطل به منصه ظهور رسید.

هنوز هم با گذشت بیش از سه دهه از استقرار جمهوری اسلامی برخی از قدرتها و مزدوران آنها سعی دارند بذر ناامیدی را در دل مردم بپاشند و سایه های نفاق و دورویی را بیشتر کنند. اما چون نیت الهی ندارند بارها و بارها با شکست آشنا شده اند. همانگونه که آمریکا نتوانست موفق شود، سایر مزدوران  متحد خارجی و داخلی آنها نیز نخواهند توانست مردم را ناامید و مغلوب نمایند.

امیر مومنان علی (ع) می فرمایند: از کسانی مباش که بدون عمل به آخرت امیدوار است. اگر انسان انتظار و امیدی دارد باید خودش را برای استقبال از آن آماده کند. کسی که به خدا اعتقاد دارد در سخت ترین شرایط زندگی نیز هرگز احساس تنهایی و ناامیدی نمی کند. زیرا همیشه خداوند را در کنار خود می یابد.

 این امید است که به روح و روان انسان و به زندگی معنا می بخشد و در برخورد با مسائل و مشکلات سخت و ناروا موجب دلگرمی و انگیزه انسان می شود و یأس از رحمت الهی موجب کفر و گمراهی خواهد شد.   نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)