چهارشنبه 7 خرداد 1399
 
 
   
 
 

جدیرین اخبار

پربازدیدترین

 
کد خبر: 151 تاریخ انتشار: 1392-11-13 تعداد بازدید: 2013 sendارسال به دوستان
ذخیره
printنسخه چاپی
           

کلاف سر درگم ترافیک بابل


در شهر

ترافیک سردرگم خیابانهای بابل نشان دهنده یک بی تکلیفی و عدم مسئولیت پذیری برای رفع  این معضل شهری است. این مهم بیانگر این مطلب می تواند باشد که ظاهرا هیچ اراده محکمی بر کاهش یا رفع معضل ترافیک شهر بابل وجود ندارد و این سردرگمی  همچنان رها شده است .

شهر بابل با خیابانهای نامناسب که در طول روز محل تردد دهها هزار روستایی و شهروندان  از سایر شهرهای شرقی و غربی استان مازندران است. بخاطر نداشتن جاده های کمربندی مناسب،  متحمل بار ترافیکی شدید و مضاعفی است که خودروهای سبک و سنگین برای عزیمت  به سایر شهرهای استان، تهران و مشهد مقدس به اجبار باید از خیابانهای مرکزی  و جنوبی شهر بابل تردد نمایند.

خودروهای عبوری،  بویژه خودروهای سنگین همچون کامیون، اتوبوس و تریلی، با گذر از خیابانهای پرتردد داخل شهر بابل علاوه بر وارد آوردن خسارات ناشی ازآسیب رسانی به استحکام آسفالت خیابانهای شهر و اخلال در روند عبور و مرور شهروندان با  ایجاد ترافیک و راهبندان های طولانی، هرازچندگاه نیز شاهدتصادفات  و برخوردهای شدید رانندگی منجر به مرگ عابران نیز هستیم که در مسیر موزیرج، و خیابان طالقانی و میدان ولایت چند نفر با سقوط به زیر چرخ های خوروهای سنگین با بدنهای متلاشی خیابانهای شهر را رنگین، و  دار فانی را وداع گفتند. چه کسانی مسئول این خون های بناحق ریخته اند؟

احداث پل های روگذر میدان شهید کشوری و سه راهی ایستگاه آمل، آنگونه که انتظار می رفت. اگرچه بعنوان یک مسکن،  اما نتوانسته اند گره کور ترافیکی جنوب شهر بابل را باز کنند . و مردم در محدوده این پل ها همچنان شاهد راهبندان و معضلات ترافیکی هستند که عمر و وقت ارزشمند شهروندان و مسافران به راحتی به هدر می رود .

راه بندانهای طولانی و طاقت فرسای میدان شهید کشوری بعنوان محل ورودی و خروجی شهر بابل از قسمت شرقی شهر، در جهت های چهارگانه شمالی ، جنوبی ، شرقی و غربی امتداد دارد که این ناهمگونی چهره ناخوشایندی به این میدان و اطراف آن بخشیده است. مضاف بر آنکه تجمع مطب پزشکان در اطراف این میدان و محل عبور خودروها  و عابران برای رسیدن به دانشگاه علوم پزشکی، و بیمارستان های شهید بهشتی و آیت الله روحانی که باید همگی به اجبار از میدان شهید کشوری و ترافیک سخت خیابانهای منتهی به آن گذر کنند این مسیر عذاب آور را به  یک گذرگاه جهنمی تبدیل کرده است.

اگر تصادم کوچکی در حوالی میدانهای کشوری ، کارگر و ولایت در هر ساعت از روز یا عصرگاهان رخ دهد ترافیک آزاردهنده ای این میدانها و خیابانهای اطراف آن را تحت شعاع خود قرار می دهد.

احداث جاده کمربندی جنوبی بابل که پس از یک دهه هنوز اندر خم یک کوچه مانده است افق روشنی از ادامه و اتمام آن به این زودی ها مشاهده نمی شود. پس نباید به این زودی ها شاهد کاهش بار ترافیکی خیابانهای شهر بابل باشیم.

مسدود کردن چها راه شهید نواب صفوی یکی دیگر از مشکلات ترافیکی شهر بابل است که مردم از انسداد آن گله مند هستند. این انسداد موجب شده است تا برای  عزیمت از میدان شهید کشوری به چهارراه شهدا،  این  مسیر را که حدود 1.5 کیلومترطول دارد  باید با طی کردن مسیر 2.5 کیلومتری به مقصد رسید و رانندگان باید به جای دورزدن در چهارراه نواب، این مسیر را تا کوچه شهید محبوبی( پایگاه انتقال خون) طی کنند تا مجدداً به همان چهارراه برسند.

براساس معیارهای عقلی و نیز  مقررات راهنمایی و رانندگی، برای ایجاد سهولت در عبور و مرور خودروها و حفظ جان و مال شهروندان خیابانها، چهارراهها، و میدانهای شهری باید به امکانات مدرن روز از جمله چراغ های راهنمایی زمان دار تجهیز شوند که متاسفانه بابل با این شیوه مدرن روز که در تمام شهرهای پرجمعیت ایران و جهان متداول است به شدت بیگانه می باشد. بطوریکه هنوز در میدانهای شلوغ و پرتردد شهری بابل از جمله میدانهای پر رفت و آمد شهیدکشوری، کارگر و ولایت،  شیوه سنتی رفت و آمد عابران و خودروها برقرار است. که این نوع نگرش برای بهبود یا انتقال بار ترافیکی شهری همچون بابل  بی قانونی و هرج و مرج طلبی  در تردد خودروها و عابران را موجب شده است تا روز به روز بر این بی بند و باری ترافیکی  و حوادث و تلفات و خسارت های ناشی از آن افزوده می شود.

 تسریع در ایجاد و استقرار چراغ های راهنمایی و رانندگی با تعیین زمان بندی ویژه در میدانها و چهارراههای شهر بابل و برقراری انضباط ترافیکی در نقاط پرتردد می تواند علاوه بر جلوگیری از سوانح رانندگی ناشی از تداخل عبور عابران و حرکت خودروها در بلاتکلیفی های عبوری،  موجب تسهیل  در رفت و آمد عابران و تردد سریع تر  خودروها در گذرگاههای شهر خواهدشد.

در حاشیه این ترافیک سردرگم ، استقرار ایستگاههای تاکسی و خودروهای شخصی و دستفروشان و..... ملغمه دیگری ازکلاف سردرگم  موجود در  اطراف میدان شهیدکشوری بابل است که مشکلات آن با احداث پل رو گذر هم حل نشده است .  

صمد صالح طبری


    نظرات
نام*:
 نظر*:
تصوير امنيتي*:
طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی میدا پشتیبانی شرکت شبکه اندیشان (شاناکو)